Jeu de Paume w ogrodach Tuileries – centrum sztuki

Jakiś czas temu opisywałyśmy dla Was oranżerię w ogrodach Tuileries. Dzisiaj mamy inne ciekawe miejsce do zobaczenia i odwiedzenia w tym parku – Jeu de Paume.

Sztuka czy sport?

Budynek, w którym znajduje się Jeu de Paume pochodzi z końca XIX wieku, zbudowano go na polecenie Napoleona III. Początkowo miejsce służyło jako kort do gry jeu de paume, w której należy odbijać piłkę przez siatkę gołą dłonią lub za pomocą rakiety. Inne nazwy tej dyscypliny to real tennis, royal tennis oraz court tennis. Dyscyplina znalazła się na liście gier olimpijskich tylko jeden raz, w roku 1908. Grać mogli w nią wyłącznie mężczyźni. Od roku 1909 budynek przekształcono na centrum sztuki, które początkowo było połączone z Musée de l’Orangerie i Luwrem, miejsce uniezależniło się w roku 1922. W tym miejscu prezentowano sekcję szkół zagranicznych, odbywały się tu wystawy dzieł impresjonistów i malarzy współczesnych. W roku 2004 minister kultury Jean-Jacques Aillagon ustanowił w tym miejscu Narodowe centrum fotografii, Dziedzictwo fotografii i przekształcił Jeu de Paume w centrum sztuki z obecną wizją. Na uwagę zasługuje nie tylko historia miejsca, ale także jego wygląd. Przed zobaczeniem wystaw warto popodziwiać budynek centrum. Jego przód zdobi przepiękny kimation w porządku jońskim, czyli ciągły ornament, który nadaje niezwykłych walorów architektonicznych.

jeu de paume paryż fotografia

TCY/Wikimedia Commons

Centrum Sztuki Jeu de Paume

W Jeu de Paume odbywają się wystawy tymczasowe, głównie dotyczące fotografii, filmu i sztuk audiowizualnych. Odbywają się tu także specjalistyczne seminaria, konferencje, kursy, koncerty oraz różnego rodzaju performance. Będąc w Jeu de Paume możemy wybrać się także do kina. W budynku znajduje się także Petit Café – kawiarnio-restauracja z daniami kuchni japońskiej. Odwiedzanie Jeu de Paume polecamy szczególnie latem – można wejść wtedy na taras widokowy i oglądać przepiękną panoramę ogrodu i okolicznych miejsc.

Godziny otwarcia:
wtorek 11:00-21:00
środa-niedziela 11:00-19:00 (nieczynne w poniedziałek)
Centrum sztuki jest zamknięte 1 stycznia, 1 maja,15 sierpnia i 25 grudnia.
24 grudnia oraz 31 grudnia miejsce jest zamykane wcześniej – o godzinie 17:00.
Zamknięcie kas następuje 30 minut przed zamknięciem centrum.

Ceny biletów:
-bilet normalny 10 euro
-bilet ulgowy 7,5 euro (osoby poniżej 25 lub powyżej 65 roku życia, studenci, uczniowie, nauczyciele)
-wstęp darmowy dzieci poniżej 12 roku życia,
-wstęp darmowy we wtorek uczniom i studentom poniżej 25 roku życia

Adres:
1 place de la Concorde
75008 Paryż

Dojazd:
metro 1, 8 lub 12 stacja Concorde

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

17. dzielnicaPâques wielkanoc