17. dzielnica – sprawdź, co znajduje się w Batignolles-Monceau

W naszym cyklu czas na siedemnastkę. Jak zwykle opisujemy interesujące miejsca na terenie dzielnicy i dzielimy się ciekawostkami na temat tego obszaru.

Batignolles-Monceau

Tak jak w 16. dzielnicy, w siedemnastce znajduje się wiele ambasad. Dzielnica ma wiele miejsc zielonych, przede wszystkim skwerów, możemy przespacerować się także kilkoma ogrodami. Najsłynniejszym parkiem jest Parc Clichy-Batignolles – Martin Luther King o powierzchni 6,5 hektara. W dzielnicy organizowane są różne targi – marché biologique des Batignolles czy marché aux fleurs Ternes. Jednym ze słynnych miejsc jest Cité des Fleurs – prywatny obszar, gdzie zachowano domy o wyjątkowej architekturze i niezwykłe rabatki kwiatowe. Rozpoznawalnym miejscem jest także Palais des Congrès – połączenie ekskluzywnego centrum handlowego i ośrodka konferencyjnego. Na tym obszarze Paryża znajduje się także Cimetière des Batignolles. W 17. dzielnicy mieszkali polityk Prosper Môquet oraz jego syn Guy Môquet, prezydent Nicalas Sarkozy (w młodości), muzyk Paul Taffanel oraz senegalski pisarz Léopold Sédar Senghor.

17. dzielnica dzielnice paryża

Jacqueline Osty/http://www.clichy-batignolles.fr/leco-quartier

Miejsca związane ze sztuką

17. dzielnica słynie z muzeum Jean-Jacques Henner oraz Ateliers Berthier – sali teatralnej należącej do teatru Odéon. Ciekawym obiektem na mapie Paryża wydaje się także Galerie Carole Kvasnevski (mimo polsko brzmiącego nazwiska artystka pochodzi z Kamerunu) – można obejrzeć tam naprawdę niezwykłe wystawy. Jeśli interesujesz się sztuką możesz zajrzeć także do pierwszego we Francji muzeum poświęconego sztuce street art – Art 42. Miejsce skupia prace 50 autorów, między innymi Banksy’ego, Blu, C215 czy Roa.

17. dzielnica – obiekty sakralne

W dzielnicy znajdują się świątynie katolickie, prawosławne, protestanckie oraz judaistyczne oraz liczne ośrodki misjonarskie. Do ciekawych przybytków sakralnych należy kościół Notre-Dame-de-Compassion oraz Église Saint-Ferdinand-des-Ternes – oba w stylu neobizantyjskim. Warto wybrać się także do Église Sainte-Odile z przepięknymi witrażami i olbrzymią dzwonnicą.

Dojazd:
metro 1, 2, 6 lub RER A stacja Charles de Gaulle – Étoile
metro 1 stacja Argentine (Église Saint-Ferdinand-des-Ternes)
metro 1 stacja Porte Maillot (Palais des Congrès, Église Notre-Dame-de-Compassion)
metro 2 stacja Ternes (Cathédrale Saint-Alexandre-Nevsky de Paris)
metro 2 stacja Courcelles (Cathédrale Saint-Alexandre-Nevsky de Paris)
metro 2 stacja Monceau
metro 2 lub 3 stacja Villiers
metro 2 stacja Rome
metro 2 lub 13 stacja Place de Clichy
metro 3 stacja Porte de Champerret (Église Sainte-Odile)
metro 3 stacja Pereire
metro 3 stacja Wagram
metro 3 stacja Malesherbes (muzeum Jean-Jacques Henner)
metro 13 stacja La Fourche (Galerie Carole Kvasnevski)
metro 13 stacja Guy Môquet (Galerie Carole Kvasnevski)
metro 13 stacja Porte de Saint-Ouen
metro 13 stacja Brochant
metro 13 lub RER C stacja Porte de Clichy (Art42, Cimetière des Batignolles)
RER C stacja Pereire – Levallois
RER C stacja Neuilly-Porte Maillot

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

maison balzac muzeumJeu de Paume