Kaplica Pokutna w Paryżu

Wybierając się na kolejny wyjazd do stolicy Francji warto dalej odkrywać miasto i zwiedzić mniej oczywiste miejsca niż za pierwszym razem. Kaplica Pokutna w Paryżu jest świetnym pomysłem. Sprawdźcie dlaczego warto ją zwiedzić oraz jak do niej trafić.

Historia

Kaplica Pokutna w Paryżu (fr. Chapelle expiatoire) znajduje się w 8. dzielnicy Paryża nieopodal kościoła Madeleine, dworca Saint-Lazare i wielkich bulwarów. Miejsce zbudowano z polecenia Ludwika XVIII – miało ono uczcić pamięć o Ludwiku XVI i Marii Antoninie. Królewska para została zgilotynowana w roku 1793, ich ciała zostały wrzucone do fosy i przysypane warstwą wapna palonego. Królewska córka Maria Teresa poprosiła swojego stryja Ludwika XVIII o opiekę nad szczątkami rodziców. Na prośbę Marii Teresy Ludwik XVIII zlecił ekshumację i przeniesienie szczątków do bazyliki Saint-Denis – tradycyjnego miejsca pochówku osób z rodziny królewskiej. Następnie król wykupił teren pierwotnego pochówku swojego brata i jego żony. Postanowił stworzyć tam miejsce godne upamiętnienia władcy – kaplicę pokutną. Na terenie kaplicy do dzisiaj spoczywają szczątki innych ofiar epoki rewolucji. Według Chateaubrianda Kaplica Pokutna w Paryżu jest najbardziej niezwykłym zabytkiem Paryża.

kaplica pokutna w paryżu

Kaplica Pokutna w Paryżu, źródło: Rama/Wikimedia Commons

Kaplica Pokutna w Paryżu: wygląd

Budynek kaplicy zaprojektował Pierre François Léonard Fontain, prace nad kaplicą trwały niemal 11 lat (1815-1826). Miejsce zostało poświęcone w 1826 roku przez arcybiskupa Paryża. Kaplica Pokutna w Paryża jest doskonałym przykładem budowli neoklasycystycznej. Stoi na niewysokim postumencie, dzięki czemu znajduje się ponad poziomem gruntu. Kaplica jest zbudowana na planie krzyża greckiego. Zdobi ją skromny portyk w stylu doryckim. Wewnątrz kaplica wyłożona jest białym i czarnym marmurem. Pomieszczenie zdobią rzeźby króla i królowej wykonane przez Françoisa Josepha Bosio i Jean-Pierre’a Cortota oraz liczne płaskorzeźby. Uwagę przyciąga przepięknie wykończona apsyda. W roku 1862 kaplicę otoczono parkiem, który miał nieco odizolować miejsce od znajdującego się nieopodal bulwaru Haussmanna. Kaplica Pokutna w Paryżu została wpisana na listę monumentów historycznych w 1914 roku. Co roku w tym miejscu, 21 stycznia odbywa się msza upamiętniające. W roku 2009 kaplica została częściowo zniszczona przez burzę.

Godziny otwarcia:

-kwiecień-wrzesień wtorek-sobota (w poniedziałek i niedzielę nieczynne) 10:00-12:30 i 13:30-18:30
-październik-marzec wtorek, czwartek, piątek, sobota w godzinach 10:00-12:30 i 13:30-17:00
-ostatnie wejście 30 minut przed zamknięciem

Ceny biletów:

-bilet normalny 6 euro
-bilet ulgowy 5 euro
-wejście za darmo dla osób poniżej 18 roku życia, osób do 25 roku życia z terenów Unii Europejskiej, osób niepełnosprawnych

Adres:

29 Rue Pasquier, 75008 Paryż

Dojazd:

Do kaplicy można dojść w ciągu 5 minut z poniższych stacji metra:
metro 9 stacja Saint-Augustin
metro 3 lub 9 Havre-Caumartin
metro 3, 12, 13 lub 14 stacja Saint-Lazare

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

Jebulon/wikimedia commonsMuzeum Wampirów i Legendarnych Stworzeń w Lilas paryż