8. dzielnica Paryża – obszar w okolicach Pól Elizejskich

Biznesowe centrum miasta, czyli 8. dzielnica bez wątpienia przyciąga przede wszystkim swoimi atrakcjami, symbolami Paryża – Polami Elizejskimi oraz Łukiem Triumfalnym. W okolicy mieści się jednak wiele ciekawych miejsc, z myślą o nich przygotowałyśmy dla Was ten artykuł.

Élysée – zabytki i ciekawe miejsca

Nazwa dzielnicy nawiązuje do najsłynniejszej ulicy tego obszaru – Champs-Élysées. W okolicy znajdują się także Grand Palais i Petit Palais, o których pisałyśmy dla Was wcześniej. Miejscem, które trzeba koniecznie odwiedzić jest Łuk Triumfalny i odchodzące od niego 12 ulic. Jeśli uwielbiasz zakupy albo interesuje Cię świat mody warto przejść się ulicą Faubourg Saint-Honoré. Swoje siedziby ma tam wiele instytucji rządowych. Znajduje się tam także Pałac Elizejski, czyli siedziba prezydenta Francji. Wartym odwiedzenia miejscem są klimatyczne muzea Jacquemart-André i Nissim de Camondo. Aby odpocząć czy przejść się w przepięknym otoczeniu radzimy wybrać się do parku Monceau. Nieopodal znajduje się kolejne ciekawe miejsce – muzeum Cernuschi ze zbiorami sztuki azjatyckiej. Zarówno do 8 jak i 9 dzielnicy należy także bulwar Haussmanna, który najlepiej obrazuje efekty wielkiej przebudowy.

8. dzielnica – budynki sakralne

Jak w każdej dzielnicy Paryża jest tu wiele budowli sakralnych. Na uwagę zasługuje przede wszystkim słynny kościół Madeleine. Neoklasycystyczna budowla zaskakuje swoim wyglądem – licznymi kolumnami oraz płaskorzeźbami. Ponadto w kościele tym odbyły się pogrzeby Chopina oraz Mickiewicza. Często odbywają się tam koncerty chórów i gospel. Warta uwagi jest także Kaplica Pokutna (fr.Chapelle expiatoire) zlecona przez Ludwika XVIII, aby uczcić pamięć o Marii Antoninie i Ludwiku XVI. Polecamy także przepiękny kościół św. Augustyna w stylu eklektycznym z licznymi witrażami i freskami. Niedaleko Pól Elizejskich znajduje się także XVIII-wieczny kościół św. Filipa z Roule. W 8. dzielnicy, między stacjami Ternes a Courcelles możemy odwiedzić także przepiękną prawosławną cerkiew św. Aleksandra Newskiego (pierwsza prawosławna świątynia we Francji).

8. dzielnica Paryża

tpsdave/www.pixabay.com

Dojazd: (wiele stacji leży na granicy dzielnic)
metro 1, 2, 6 lub RER A stacja Charles de Gaulle Étoile (Pola Elizejsie)
metro 1 stacja George V (Pola Elizejsie)
metro 1 lub 9 stacja Franklin D. Roosvelt (Pola Elizejsie)
metro 1 lub 13 Champs-Élysées Clemenceau (Pola Elizejsie, Grand Palais, Petit Palais)
metro 2 stacja Ternes (cerkiew św. Aleksandra Newskiego)
metro 2 stacja Courcelles (cerkiew św. Aleksandra Newskiego)
metro 2 stacja Monceau (Park Monceau)
metro 2 lub 3 stacja Villiers (muzeum Nissim de Camondo)
metro 2 stacja Rome
metro 2 lub 13 stacja Place de Clichy
metro 3 stacja Europe
metro 3, 12, 13 lub 14 stacja Gare Saint-Lazare (dworzec Saint-Lazare)
metro 1, 8 lub 12 stacja Concorde (Plac Zgody)
metro 8, 12 lub 14 stacja Madeleine (kościół Madeleine)
metro 9 stacja Saint-Philippe-du-Roule (kościół św. Filipa z Roule)
metro 9 lub 13 stacja Miromesnil (muzeum Jacquemart-André)
metro 9 stacja Saint-Augustin (kościół św. Augustyna, Kaplica Pokutna)
metro 13 stacja Liége

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

teatr odeon zabytki paryżparyskość