Katedra Notre-Dame – sakralny symbol Paryża

Słynna katedra jest bez wątpienia jednym z najpiękniejszych i najbardziej rozpoznawalnych zabytków Paryża. Odkryj kilka ciekawostek na jej temat.

Fundamenty, budowa i wnętrze

Katedrę Notre-Dame budowano aż 180 lat, budynek powstał na resztkach konstrukcji dwóch innych kościołów, które pochodziły podobno z IX wieku. Przepiękny kościół składa się z pięciu naw, dwóch charakterystycznych wież. Na portalach znajdują się liczne rzeźbienia, a po bokach kościoła możemy zobaczyć rzeźby – między innymi kamienne gargulce. W środku katedra także prezentuje się doskonale, zdobią ją liczne witraże i obrazy. W kościele znajdują się także ogromne organy z ponad 7300 piszczałkami oraz mniejsze organy chórowe. Katedra Notre-Dame posiada także specjalny skarbiec, znajduje się tam między innymi relikwiarz drzewa Krzyża Świętego, który był obecny podczas koronacji wielu królów Polski.

katedra notre-dame zabytki paryż

StockSnap/www.pixabay.com

Katedra Notre-Dame – znaczenie

Gotycka katedra w samym sercu Île de la Cité cieszy się ogromną popularnością i co roku odwiedza ją ponad 14 milionów (!) osób, a podziwia z zewnątrz ponad 20 milionów (!). Do jej rozpowszechnienia przyczynił się między innymi Victor Hugo pisząc powieść Katedra Najświętszej Marii Panny w Paryżu, potem wielokrotnie adaptowaną zarówno filmowo jak i teatralnie pod nazwą Dzwonnik z Notre-Dame. Jedna z pięciu paryskich katedr jest nie tylko bardzo rozpoznawalnym miejscem na świecie, to także ważne miejsce dla Paryżan, gdzie co roku staje jedna z najpiękniejszych szopek bożonarodzeniowych.

UWAGA: Zwiedzając katedrę pamiętaj o zachowaniu ciszy, dla większości osób jest to zwykły kościół, miejsce, gdzie przychodzi się pomodlić.

Godziny otwarcia:
7:45-18:45 (godzina zamknięcia przedłużona w poniedziałek i niedzielę do 19:15)

Ceny biletów:
-wstęp do katedry jest darmowy
-w czasie lata organizowane są także darmowe wizyty z przewodnikiem, w języku francuskim, angielskim, chińskim, hiszpańskim, niemieckim, portugalskim, rosyjskim, włoskim – harmonogram znajdziesz na oficjalnej stronie katedry Notre-Dame

Audioprzewodnik:
-dostępny w godzinach 9:30-18:00 (w niedzielę od 13:00 do 18:00), płatny 5 euro

Adres:
6 Parvis Notre-Dame – Pl. Jean-Paul II
75004 Paris

Dojazd:
metro 4 stacja Cité

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

Muzeum wina co zobaczyć w paryżupantheon co warto zobaczyć w paryżu