Maj w Paryżu: top 5 wydarzeń

Koniec wiosny jest świetnym momentem na podróż do stolicy Francji. Odkryjcie ciekawe aktywności, które można podjąć spędzając maj w Paryżu.

Francuskie święta majowe

Maj w Paryżu jak i całej Francji jest zupełnie nietypowy – wypada wtedy bowiem najwięcej dni wolnych od pracy. Niektóre francuskie święta majowe mają stałe, a inne zmienne daty. Zawsze jest to 1 maja (święto pracy) i 8 maja (dzień zwycięstwa). W maju często wypadają także dwa ruchome święta katolickie, których data jest zależna od daty Wielkanocy. Mowa tutaj o Wniebowstąpieniu Pańskim (fr. Ascension, 40 dni po Wielkanocy) oraz Zesłaniu Ducha Świętego (fr. Pantecôte, 50 dni po Wielkanocy, wypada zawsze w niedzielę, ale następujący po nim poniedziałek jest dniem wolnym od pracy). Część muzeów/atrakcji jest zamknięta w te dni, jednak nie wszystkie. Planując wyjazd do Paryża w maju warto sprawdzić dni otwarcia konkretnych miejsc. Najczęściej obchodzone jest święto pracy, z tej okazji Francuzi obdarowują się konwaliami, które mają przynosić szczęście na cały rok.

francuskie święta majowe

Konwalie z okazji 1 maja, źródło: ARLOUK/www.pixabay.com

Święto Chleba (fr. La Fête du Pain)

Obchody święta chleba są organizowane zawsze w okolicach 16 maj. Wtedy bowiem jest dzień wspomnienia Saint-Honoré, który jest patronem piekarzy. Podczas La Fête du Pain można oczywiście spróbować smacznego chleba i innych wypieków. To także okazja do różnorodnych warsztatów, konferencji oraz spotkań całej branży piekarskiej. Obchody są zmienne w zależności od roku, jednak do najpopularniejszych miejsc do świętowania jest plac przed katedrą Notre-Dame. Odbywa się tam także konkurs na najlepszą francuską bagietkę.

Maj w Paryżu: Noc Muzeów

Warto jechać do stolicy Francji w maju chociażby ze względu na Noc Muzeów. Podczas obchodzonego przez większość krajów Europy wydarzenia można zwiedzić całkowicie za darmo większość paryskich muzeów. Trzeba oczywiście liczyć się z dużymi kolejkami, ale można liczyć na dodatkowe, niedostępne na co dzień atrakcje. Muzea mają często w ofercie darmowe zwiedzanie z przewodnikiem, warsztaty czy konkursy. Noc Muzeów jest wyjątkowa także dlatego, że umożliwia nocne zwiedzanie o nietypowych zazwyczaj godzinach.

piramida luwru

Maj w Paryżu: Noc Muzeów, źródło: JVenerosy/www.unsplash.com

Foire de Paris

W maju warto odwiedzić wielkie paryskie targi Foire de Paris w Parc des Expositions de la Porte de Versailles. Wydarzenie przyciąga mieszkańców Paryża, turystów i wystawców z całego świata. Stoiska są podzielone na 4 kategorie: dom, rzemiosło artystyczne i kultura, wina i gastronomia, zakupy. Wystawcy walczą o nagrody w poszczególnych kategoriach. Oprócz zwiedzania stoisk można wziąć także udział w warsztatach, konferencjach, zajęciach, paradach, koncertach czy konsultacjach. Innymi atrakcjami są koncerty, konkursy i parady.

Wielkie tenisowe święto: French Open

Maj w Paryżu od razu kojarzy się z French Open. Międzynarodowe mistrzostwa Francji w tenisie zalicza się do turniejów Wielkiego Szlema (razem z mistrzostwami Australii, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych). Turniej rozgrywany jest na kortach Rolanda Garrosa, na przełomie maja i czerwca, trwa 2 tygodnie. Historia wydarzenia sięga 1891 roku, więcej na ten temat przeczytacie we wpisie French Open na kortach Rolanda Garrosa.

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

paryż w kwietniu kwiecień w paryżugrudzień w paryżu