Lion de Belfort i inne lwy w Paryżu

Lwy są często używanym motywem w sztuce, szczególnie jeśli chodzi o różnego rodzaju rzeźby. Można powiedzieć, że Paryż jest stolica rzeźb w kształcie lwów. Podobno w stolicy Francji znajduje się około 30 000 pomników w kształcie tego zwierzęcia. Dzisiaj omawiamy dla Was niektóre z nich.

Niezwykłe rzeźby i pomniki

Lew symbolizuje majestat, potęgę, odwagę, ale także moc Boską. Te dumne zwierzęta są także kojarzone z potęgą, ambicją, sprawiedliwością. Czasami jednak motyw lwa oznacza dzikość, grzech, szatana, smutek oraz okrucieństwo. Przepiękne zwierzę często staje się motywem w sztuce. W Paryżu można znaleźć wiele rzeźb w kształcie lwa. Są one wykonane z kamienia, gliny, odlane z brązu, wyrzeźbione z drewna czy wytłoczone w metalu. W 2013 roku wydano książkę Didiera Serpleta Lions de Paris, która opisuje 500 niezwykłych rzeźb w kształcie lwów. Chętnie przeczytałybyśmy tę książkę, ale póki co mamy dla Was opis kilku ciekawych pomników lwów, które odnalazłyśmy same w Paryżu.

lwy w paryżu

Lwy w Paryżu – Hôtel de Ville i Pont Alexandre III

Lion de Belfort

Najsłynniejszy lew w Paryżu znajduje się w 14. dzielnicy, w centrum Placu Denfert-Rochereau. Wysoka na 4 metry i długa na 7 metrów rzeźba została wykonana przez Auguste’a Bartholdiego. Stworzono ją ze specjalnej miedzianej płyty. Wcześniej, podczas Salonu Paryskiego w 1878 roku, Auguste Bartholdi zaprezentował model gipsowy przedstawiający lwa (trzykrotnie mniejszy niż rzeźba na placu). W roku 1880 władze Paryża postanowiły kupić rzeźbę od artysty. Początkowo chciano umiejscowić ją w Buttes-Chaumont, ale ze względu na prośby mieszkańców 14. dzielnicy rzeźba stanęła na Placu Denfert-Rochereau. Lion de Belfort patrzy w kierunku Statuy Wolności (również wyrzeźbionej przez Bartholdiego). Rzeźba symbolizuje opór pułkownika Denfert-Rochereau podczas oblężenia twierdzy Belfort podczas wojny francusko-pruskiej w 1870 roku. Rzeźba jest repliką Lwa Belforta wykutego w skale Belfort, pomniejszoną trzykrotnie. W roku 2003 rzeźbę wpisano na listę zabytków Paryża.

Lwy w Paryżu

Wiecie już, że lwy w Paryżu nie są rzadkością, a przynajmniej pomniki i rzeźby w ich kształcie. Gdzie jeszcze możemy je znaleźć? Lwy zdobią między innymi Most Aleksandra oraz plac Republique. Znajdziemy je także przy wejściu do muzeum Jacquemart-André, Luwru, Palaise de Justice czy paryskiego ratuszu, czyli l’Hôtel de Ville. Lwy w Paryżu znajdziemy również w ogrodzie Luksemburskim, ogrodach Tuileries czy Jardin des Plantes. Popularne są także fontanny w kształcie lwa, znajdziecie je między innymi na Place Felix Eboue (niedaleko wyjścia ze stacji metra Daumesnil), na Place de la Fontaine aux Lions w Parc de la Villette czy przed kościołem Saint-Sulpice.

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

hubert de givenchyÉglise Saint-Laurent kościół świętego wawrzyńca w paryżu