Styczeń w Paryżu: top 5 pomysłów

Zaczynamy nowy cykl artykułów poświęconych aktywnościom w Paryżu w konkretnych miesiącach. Sprawdź jak spędzić styczeń w Paryżu. Podpowiadamy co ciekawego można robić w ten zimowy miesiąc w stolicy Francji.

Spędź Nowy Rok w Paryżu

Ostatni rok dał Ci w kość? Chcesz zacząć wszystko od nowa? Nie ma lepszego miejsca na nowy początek niż Paryż. Tutaj nikt nikogo nie ocenia, ludzie są życzliwi i towarzyscy, a piękne panoramy miasta i niezwykła architektura sprawią, że zakochasz się w tym mieście. Szybki city break do Paryża można zaplanować naprawdę małym kosztem – w stolicy Francji jest wiele darmowych atrakcji oraz sposobów na zwiedzanie. Możesz więc spędzić Nowy Rok w Paryżu nawet jeśli Twój budżet jest skromny.

Spróbuj kultowego ciasta galette des rois

6 stycznia we Francji obchodzi się święto Trzech Króli. Jedną z tradycji w trakcie epifanii jest jedzenie ciasta galette des rois. To ciasto francuskie nadziewane masą migdałową. W środku deseru ukryta jest niewielka figurka (fr. fève) – kto na nią trafi będzie mieć szczęście przez cały rok, a także musi założyć dołączaną do ciasta koronę (i przez chwilę stać się królem). Ta tradycja jest miłym spędzeniem czasu z rodziną czy przyjaciółmi, a jednocześnie smacznym deserem.

galette des rois

Ibu/Wikimedia Commons

Wybierz się na łyżwy – lodowiska w Paryżu

Styczeń w Paryżu jest doskonałą okazją do jeżdżenia na łyżwach na popularnych lodowiskach, ale także w nietypowych miejscach. Co roku zimą w stolicy Francji otwiera się kilkanaście lodowisk. W poprzednich latach można było pojeździć na łyżwach na tarasach widokowych Galeries Lafayette, wieży Eiffla czy Tour Montparnasse. Popularne jest również lodowisko w ogrodach Tuileries, na placu Trocadéro, wewnątrz Grand Palais czy w podparyskim La Défense.

styczeń w paryżu

Styczeń w Paryżu: lodowiska, źródło: Paris16/Wikimedia Commons

Styczeń w Paryżu – odwiedź iluminacje w Jardin des Plantes

Od kilku lat Jardin des Plantes organizuje festiwal świateł, a dokładnie latarni (fr. Le Festival des Lanternes). Wieczorne iluminacje i instalacje przedstawiają faunę i florę. Co roku wybierany jest temat przewodni, w tym roku (listopad 2023- styczeń 2024) jest to bioróżnorodność lasów deszczowych. Iluminacje w Jardin des Plantes cieszą się ogromną popularnością, a wieczorny spacer wśród ciekawych instalacji z pewnością będzie miłym urozmaiceniem. Zazwyczaj festiwal zaczyna się w listopadzie i kończy w styczniu, ale zawsze warto sprawdzić dokładne daty na oficjalnej stronie Jardin des Plantes.

Idź na wyprzedaże w Paryżu

Paryż w styczniu od razu kojarzy nam się także z wielkimi wyprzedażami. Ceny są zmniejszane nawet o 90%. Mowa tutaj nie tylko o sklepach odzieżowych, ale także ze sprzętem RTV i AGD. Marketingową okazję do obniżenia cen produktów w styczniu wykorzystuje naprawdę wiele marek czy firm usługowych. Na wyprzedażach w Paryżu (fr. soldes) można naprawdę sporo zaoszczędzić. Gdzie zrobić zakupy? Polecamy dawne domy handlowe: Printemps, Galeries Lafayette, La Samaritaine.

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

paris fashion weekluty w paryżu