Musée Baccarat – muzeum kryształów w Paryżu

Nie od dzisiaj wiadomo, że w Paryżu znajduje się mnóstwo muzeów. Wśród nich są także unikalne na skalę Europy, a nawet świata ośrodki. Dzisiaj chcemy opowiedzieć Wam o muzeum kryształów Musée Baccarat w Paryżu.

Firma Baccarat

W 1764 roku otwarto hutę szkła świętej Anny w niewielkiej miejscowości Baccarat. Miejsce miało produkować naczynia dekorowane (wcześniej importowane z Czech), szkło okienne, ale także lustra. W roku 1784 huta szkła w Baccarat była trzecim takim ośrodkiem co do wielkości we Francji i znaczącym miejscem wyrobów ze szkła w Europie. Z różnych powodów miejsce musiało zostać zamknięte w 1813 roku, otworzono je jednak ponownie zaledwie trzy lata później. W 1823 roku huta w Baccarat po raz pierwszy dostała zamówienie od ważnej osobistości – króla Ludwika XVIII zapoczątkowało to tendencję zamawiania przez możnych kryształów. W 1841 roku zaczęto produkcję kryształów kolorowych.

Muzeum kryształów w Paryżu

Musée Baccarat jest prywatnym ośrodkiem w Paryżu. Obecnie znajduje się ono w posiadłości należącej kiedyś do Marie-Laure de Noaillesa. Budynek został zaprojektowany przez Philippe’a Starcka. Muzeum znajduje się w 16. dzielnicy Paryża. Muzeum kryształów Baccarat znajduje się w trzech miejscach na świecie – w Paryżu, Moskwie i Seulu.

Zbiory Musée Baccarat

W zbiorach muzeum znajdują się najpiękniejsze kryształy firmy Baccarat. Możemy podziwiać tam między innymi kryształy stworzone na wystawy światowe w XIX wieku i inne wydarzenia podczas których firma wystawiała swoje wyroby. Muzeum jest podzielone na dwie główne części – Pokój alchemika i Za przejrzystością. Pokój alchemika zaprojektował Gérarda Garouste, znajduje się tam rotunda z kryształowymi wazami i szachownicami. Część Za przejrzystością jest podzielona na cztery tematyczne komnaty. W muzeum kryształów w Paryżu znajdują się także kryształy stworzone przez takich projektantów jak Marcial Berro, Georges Chevaliera, Roberto Samboneta, Ettore Sottsassa czy Van day Truex. Muzeum pokazuje także kryształy należące do znanych osobistości, m.in. posiadają Cesarza Japonii, księcia Walii czy Josephine Baker. W musée Baccarat możemy podziwiać między innymi naczynia, zastawy stołowe, kieliszki, wazony, świeczniki, żyrandole, lustra, biżuterię, rzeźby z kryształów

Godziny otwarcia:
wtorek-sobota 10:00-18:00

Ceny biletów:
-bilet normalny 10 euro
-bilet ulgowy 7 euro
-wejście darmowe dla osób poniżej 18 roku życia i osób niepełnosprawnych

Adres:
11 Place des États-Unis
75116 Paryż

Dojazd:
metro 6 lub 9 stacja Boissière

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

fontaine de la victoireÉglise Saint-Jean-Baptiste de Belleville w 19. dzielnicy Paryża