Fontaine de la Victoire na placu Châtelet w Paryżu

Jeśli byliście chociaż raz w Paryżu pewnie kojarzycie fontannę z dużą kolumną i złotym posągiem na samym szczycie – to fontaine de la Victoire. Dzisiaj opowiadamy Wam jej historię.

Zwycięstwa Wielkiej Armii

Fontaine de la Victoire (fontanna zwycięstwa) nazywana jest także fontaine du Palmier oraz fontaine du Châtelet. Znajduje się na placu Châtelet, między théâtre du Châtelet i théâtre de la Ville, w 1. dzielnicy Paryża. Fontannę w 1806 roku zamówił sam Napoleon. Miała to być nagroda, a jednocześnie gest docenienia Emmanuela Créteta – ministra spraw wewnętrznych. Fontanna miał uczcić szereg zwycięstw – Lodi, Arcole, Rivoli, Pyramides, Mont Thabor, Marengo, Austerlitz, Ulm, Iena, Eylau, Dantzig, Friedland. Drugim celem Napoleona było dostarczenie mieszkańcom Paryża wody pitnej. Projekt nadzorował inżynier François-Jean Bralle. Fontannę ukończono w 1808 roku. Od roku 1925 miejsce jest wpisane na listę zabytków. W roku 1858 plac został poszerzony, a sama fontanna przeniesiona 12 metrów na zachód (aby być w centrum placu).

Fontaine de la Victoire: wygląd

Fontaine de la Victoire ma kształt wysokiej kolumny ozdobionej na szczycie liśćmi palmowymi (stąd nazwa fontaine du Palmier). Na kolumnie znajduje się lista miast, w których zwyciężyły wojska napoleońskie. Na samej górze znajduje się rzeźba uosabiająca zwycięstw – to kobieta ze skrzydłami nawiązująca do wyglądu postaci mitologii greckiej i rzymskiej. Rzeźbę w złoconym brązie machającą laurami stworzył rzeźbiarz Louis Simon Boizot. Obecny posąg jest kopią zamocowanego w 1898 roku, oryginał znajduje się w Muzeum Carnavalet. Podstawa kolumny jest z kolei ozdobiona czterema posągami – czujności, sprawiedliwości, siły i ostrożności (autorstwa Boizota). W 1858 do fontanny dodano dolny basen autorstwa Gabriela Daviouda oraz posągi sfinksów wykonane przez Henriego Alfreda Jacquemarta. Fontanna ma wiele złotych elementów, zachwyca nas jej kunszt i staranne wykonanie. To z pewnością jedna z najpiękniejszych budowli tego typu w Paryżu.

Adres:
Place du Châtelet
75001 Paryż

Dojazd:
metro 1, 4, 7, 11, 14 stacja Châtelet
RER A, B, D stacja Châtelet – Les Halles

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

tour montparnasseMusée Baccarat – muzeum kryształów w Paryżu