Église Saint-Jean-Baptiste de Belleville w 19. dzielnicy Paryża

Dzisiaj opisujemy dla Was kolejny ciekawy kościół na mapie Paryża. Odkryjcie historię église Saint-Jean-Baptiste de Belleville i sprawdźcie jak tam trafić.

Église Saint-Jean-Baptiste de Belleville

Gdy wychodzimy z metra na jednej ze stacji jedenastki możemy podziwiać przepiękny kościół Jana Chrzciciela. Église Saint-Jean-Baptiste de Belleville znajduje się w 19. dzielnicy Paryża, przy rue de Belleville. W 1543 wieś Belleville uzyskała od biskupstwa zgodę na budowę kaplicy (ukończoną w 1548 roku). Na jej miejscu w 1635 roku powstaje pierwszy église Saint-Jean-Baptiste de Belleville. Drugi kościół pod tym samym wezwaniem zostaje zbudowany w latach 1854-1859. Architektem budynku jest Jean-Baptiste-Antoine Lassus – jeden z pierwszych twórców budowli neogotyckich w XIX wieku. Elementy na zewnątrz i wewnątrz kościoła wykonywali Aimé-Napoléon Perrey, Auguste de Martel, Louis Steinheil oraz Pierre Boulanger. Początkowo kościół podlegał pod inną parafię, jako odrębny twór zaistniał dopiero w 1860 roku po włączeniu Belleville do Paryża. W 2008 roku kościół był poddany częściowej renowacji pod okiem architekta François Lacoste’a. Z ciekawostek warto dodać, że w kościele została ochrzczona Édith Piaf. W latach 1891-1924 do kościoła można było dojechać tramwajem (a właściwie połączeniem kolei linowo-terenowej z tramwajem), który zaczynał swoją trasę przy place de le République i kończył właśnie przy kościele świętego Jana Chrzciciela.

Architektura

Kościół ma nawę z pięcioma przęsłami, transept, dwie nawy boczne oraz osiem bocznych kaplic. Znajduje się tam także miejsce na chór i dwie zakrystie. Przybytek sakralny zdobią dwie przepiękne, strzeliste wieże. Możemy podziwiać także wspaniałą rotundę. Istnieją trzy wejścia do kościoła ozdobione bogato zdobionymi portalami. Neogotycki église Saint-Jean-Baptiste de Belleville ma 68 metrów długości, 25 metrów szerokości oraz dwie wieże o wysokości 57 metrów każda. W kościele można podziwiać przepiękne witraże oraz duże organy.

Adres:
139 Rue de Belleville
75019 Paryż

Dojazd:
metro 11 stacja Jourdain

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

Musée Baccarat – muzeum kryształów w ParyżuFontaine Saint-Michel w Paryżu