Musée Cernuschi – odkryj sztukę azjatycką

Pośród wielu niezwykłych muzeów w stolicy Francji znajduje się prezentujące sztukę azjatycką musée Cernuschi. Sprawdźcie jaka jest historia tego miejsca, jakie dzieła sztuki można tam podziwiać oraz jak tam trafi.

Sztuka azjatycka w Paryżu

Musée Cernuschi istnieje od 1898 roku. Jego założycielem był Henri Cernuschi – pochodzący z Włoch bankier, ekonomista, dziennikarz, miłośnik i kolekcjoner dzieł sztuki. Zafascynowany wschodem miłośnik sztuki kilkukrotnie odbywał podróże do Azji poznając tamtejszą kulturę i sztukę, ale także nabywając jej dzieła (razem około 5000 dzieł). W 1873 Henri Cernuschi zaprezentował swoją kolekcję w Palais du l’Industrie – sztuka azjatycka przypadła do gustu wielu osobom. Nie mogąc pomieścić swojej kolekcji Cernuschi w latach 1873-1874 zbudował miejsce na ich przechowywanie. Cernuschi przekazał całą kolekcję dzieł miastu Paryż pod jednym warunkiem – muzeum będzie musiało mieć w nazwie jego nazwisko.

Dzięki swojemu orientalizmowi Musée Cernuschi poświęcone sztuce Dalekiego Wschodu (chińskiej, japońskiej, koreańskiej, wietnamskiej) szybko zdobyło popularność. Odwiedzających zachwycały szczególnie posągi z brązu, z chęcią podziwiali dzieła sztuki powiązane z buddyzmem. Obecnie muzeum wciąż mieści się w tym samym budynku położonym w 8. dzielnicy Paryża, niedaleko parku Monceau. Co roku sztuka azjatycka przyciąga do tego muzeum 60 000 odwiedzających. W w latach 2001-2006 muzeum przeszło całkowitą renowację.

Musée Cernuschi paryż muzeum

Daderot/Wikimedia Commons

Musée Cernuschi: zbiory

Powierzchnia muzeum wynosi 3,200 m². Z roku na rok liczba eksponatów muzealnych zwiększała się – obecnie jest ich około 12 500. Całość ekspozycji podzielona jest na kolekcje wskazujące na obszary pochodzenia, możemy wyróżnić kolekcję chińską, japońską, koreańską i wietnamską. W kolekcji chińskiej odkryjemy zarówno eksponaty starożytnej sztuki chińskiej jak i malarstwo nowoczesne (XX i XXI-wieczne). Dzieła kolekcji koreańskiej były dostępne w muzeum już od samego momentu jego powstania, można podziwiać w niej malarstwo, ceramikę oraz zbiory graficzne (głównie z XX i XXI wieku). Największą kolekcją w Musée Cernuschi jest ta z dziełami japońskimi. W jej skład wchodzi 3600 eksponatów, co stanowi 1/3 całości kolekcji przedstawionych w muzeum. Kolekcja wietnamska obejmuje 1800 eksponatów, najstarsze przedmioty pochodzą z V wieku przed naszą erą. W zbiorach znajduje się wiele obrazów z XX wieku. Znaczna część tej kolekcji pochodzi z wykopalisk znanego archeologa pochodzenia szwedzkiego Olova Janse.

W muzeum możemy podziwiać takie eksponaty jak archaiczne narzędzia wykonane w epoce brązy, przedmioty należące do dynastii Han, rzeźby pochodzące z czasów dynastii Sui i Tang, ceramika z czasów dynastii Song, przedmioty z brązu z czasów dynastii Liao czy XVIII-wieczny posąg Buddy z Meguro wykonany z brązu. Warto nadmienić, że w budynku muzeum oprócz zbiorów muzealnych znajduje się także biblioteka z dziełami azjatyckimi. Musée Cernuschi oprócz wystawy stałej i czasowej organizuje także konferencje, wizyty z przewodnikiem-animatorem czy wizyty połączone z opowiadaniem bajek.

Godziny otwarcia:

10:00-18:00 wtorek-niedziela (w poniedziałek muzeum jest zamknięte)
-kasa zostaje zamknięta o 17:30
-muzeum jest zamknięte 1 stycznia, 1 maja, 14 lipca i 25 grudnia

Ceny biletów:

-9 euro bilet normalny
-7 euro bilet ulgowy (osoby w wieku 18-26 lat)
-wstęp darmowy dla osób poniżej 18 roku życia, osób niepełnosprawne
-wstęp na wystawę stałą jest bezpłatny – muzeum zachęca jednak do datków w wysokości 2 euro

Adres:

7 avenue Vélasquez,
75008 Paryż

Dojazd:

metro 2 lub 3 stacja Villiers
metro 2 stacja Monceau

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

paryż światowa stolica modyTop 5 francuskich deserów