Paryż – światowa stolica mody

O stolicy Francji można powiedzieć wiele, ale na początku tej listy znajdzie się z pewnością jej powiązanie ze światem mody. Dzisiaj opowiadamy Wam dlaczego to właśnie Paryż uznawany jest za światową stolicę mody.

Stolice mody

Wśród tak zwanej Wielkiej Czwórki stolic mody wymienia się Paryż, Londyn, Mediolan i Nowy Jork. Ten wybór jest oczywiście nieprzypadkowy. Są to miasta, które w znacznym stopniu wpływają na panujące na świecie trendy. Organizowane są tam słynne pokazy mody i swoje projekty tworzy tam wielu projektantów. To także miasta, gdzie branża mody w znacznym stopniu wpłynęła na ich rozwój, a haute couture, czyli wysokie krawiectwo miało swój początek. Dzisiaj chcemy skupić się na wyróżnieniu stolicy Francji w czołówce miast związanych z modą.

Początki haute couture – Rosa Bertin i Charles Frederick Worth

Moda od zawsze emanowała od wyższych warstw społeczeństwa, to właśnie zamożni ludzie kreowali trendy. Początków mody w dzisiejszym rozumieniu możemy upatrywać na dworach. Królowie i ludzie dworu musieli przestrzegać konkretnych zasad dotyczących strojów, w XVIII wieku nieco złagodzono te zasady. W Paryżu już w XVIII wieku zaczęły pojawiać się butiki, które oferowały unikatową odzież. Bogacenie się społeczeństwa i ewolucja społeczeństwa miejskiego sprawiły, że miejsca tego typu stały się bardzo popularne. To właśnie w XVIII wieku we Francji powstają pierwsze profesjonalne pracownie krawców zajmujących się haute couture czy czasopisma o modzie. Za pierwszą osobistość francuskiej haute couture uznaje się Rosę Bertin. W 1770 otworzyła ona pierwszy dom mody Le Grand Mogol. Dzięki protekcjom Marii Antoniny ubierała dwór i zyskała tytuł Ministra Mody. W XIX wieku do miasta sprowadził się z kolei Charles Frederick Worth – innowator, który wprowadził pokazy mody z udziałem modelek, wpadł na pomysł tworzenia spójnych kolekcji oraz dbał o wizerunek i promocję marki.

Paryż stolica mody – dom Coco Chanel i innych projektantów

XX wiek sprawił, że podejście do mody rozkwitło, a ludzie żywo zainteresowali się tym tematem i zaczęli bardzo dbać o swój wygląd. Najsłynniejszą projektantką tamtych czasów jest bez wątpienia Coco Chanel. Projektantka przedstawiła swoją pierwszą kolekcję w 1916 roku. To dzięki niej kobiety pokochały małą czarną, zaczęły przywiązywać wagę do dodatków i zakochały się w tweedowych żakietach. Branża mody w Paryżu nabrała rozpędu, do końca XX wieku w stolicy Francji powstało wiele domów mody, a ich czołowi projektanci byli rozpoznawalni na całym świecie. Z Paryżem swoje losy związało wielu projektantów, nawet jeśli nie byli z pochodzenia Francuzami. Paryż światowa stolica mody pomagał rozwinąć skrzydła i odnieść sukces w branży. Spośród najsłynniejszych projektantów mody związanych z Paryżem warto wymienić następujące osoby: Yves Saint Laurent, Chistian Dior, Cristobal Balenciaga, Pierre Balmain, Pierre Cardin, Jean-Paul Gaultier, Hubert de Givenchy, Chrstian Lacroix, Thierry Mugler, Paco Rabanne, Nina Ricci, Sonia Rykiel, Elsa Schiaparelli, Elie Saab, Alexandre Vauthier, Louis Vuitton.

Branża mody w Paryżu

Miasto szybko zyskało na swoim mianie światowej stolicy mody. W Paryżu zaczęły powstawać eksluzywne butki i domy handlowe. Wśród istniejących do dzisiaj domów handlowych warto wymienić takie miejsca jak Bon Marché czy Galeries Lafayette. Ulicami-centrami mody są do dzisiaj avenue Montaigne, rue de la Paix czy rue Saint-Honoré. W Paryżu od 1973 roku organizowane są tygodnie mody, czyli Fashion Week. Paryż światowa stolica mody może pochwalić się także Muzeum Mody w Palais Galliera czy Muzeum Yves Saint Laurent. W wielu muzeach organizowane są wystawy poświęcone konkretnym projektantom czy elementom ubioru – w przeszłości w Muzeum Bourdelle prezentowano wystawę, której bohaterem był Cristobal Balenciaga, a Mona Bismarck American Center poświęciło całą ekspozycję małym czarnym na przestrzeni lat.

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

top 5 mostów w paryżuMusée Cernuschi w Paryżu