Musée des Arts et Métiers – poznaj historię techniki

Dzisiaj opisujemy kolejne wspaniałe muzeum w stolicy Francji, tym razem jest to miejsce poświęcone historii techniki. Poznajcie Musée des Arts et Métiers, zobaczcie jak tam trafić i jakie są zbiory.

Muzeum poświęcone historii techniki

Musée des Arts et Métiers (Muzeum Sztuki i Rzemiosła) znajduje się w 3. dzielnicy Paryża, jest częścią uczelni wyższej Conservatoire national des arts et métiers. Muzeum poświęcone historii techniki jest najstarszym muzeum o tej tematyce na świecie. Muzeum Sztuki i Rzemiosła mieści się w budynkach dawnego klasztoru królewskiego Saint-Martin-des-Champs. Zbiory muzeum zaczęły być gromadzone już w 1794 roku, ale miejsce otworzyło swoje drzwi dla większej publiki dopiero w roku 1802.

Zbiory muzealne

Gromadzone są tutaj różnorodne modele, rysunki techniczne i urządzenia. Kolekcja stała podzielona jest na siedem zbiorów tematycznych i cztery okresy: przed 1750 roku, 1750-1850, 1850-1950 oraz 1950-obecnie. Do wielkiego remontu muzeum w 1994 roku ekspozycje były podporządkowane poszczególnym działom nauki i techniki, obecnie kolekcje mają charakter problemowy i są poświęcone konkretnej tematyce na przykład zdobywaniu surowców. Na wystawie o powierzchni 6000 m2 prezentowanych jest około 2500 eksponatów – reszta (łącznie około 80 000) znajduje się w specjalnych magazynach. Eksponaty zachwycają zwiedzających, co roku Musée des Arts et Métiers odwiedza 250 000 osób!

Musée des Arts et Métiers w paryżu

Musée des Arts et Métiers w Paryżu, źródło: Roi Boshi/Wikimedia Commons

Najsłynniejsze eksponaty w Musée des Arts et Métiers

Musée des Arts et Métiers może pochwalić się bogatą kolekcją dzieł, wśród nich znajduje się wiele znanych na całym świecie urządzeń. Możemy podziwiać tu ciągnik artyleryjski, który był pionierskim pojazdem parowym zbudowany w 1769 roku przez Nicolasa Cugnota. Warte zobaczenia są także pierwsze silniki spalinowe skonstruowane przez Étienne’a Lenoira. W musée des Arts et Métiers znajdują się także francuskie samochody z przełomu lat 80. i 90. XIX wieku. Szczególnie cenne eksponaty znajdują się w nawie i prezbiterium dawnego kościoła świętego Marcina. Przez wiele lat umieszczone było tam wahadło Foucaulta (obecnie znajduje się w Panteonie).

Godziny otwarcia:

-wtorek, środa, piątek, niedziela 10:00-18:00
-czwartek 10:00-21:30
*w poniedziałki muzeum jest zamknięte
**muzeum jest zamknięte 1 stycznia, 1 maja i 25 grudnia

Ceny biletów na wystawę stałą:

-bilet normalny 8 euro
-bilet ulgowy (uczniowie) 5,50 euro
-wstęp wolny dla osób niepełnosprawnych, osób poniżej 26 roku życia z terenów Unii Europejskiej i osób poniżej 18 roku życia spoza terenu Unii Europejskiej
*wystawy czasowe są dodatkowo płatne, ich cena zależy od ekspozycji

Adres:

60 Rue Réaumur, 75003 Paryż

Dojazd:

metro 3 lub 11 stacja Arts et Métiers

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

Muzeum Wampirów i Legendarnych Stworzeń w Lilas paryżparc floral w paryżu