Muzeum Curie w Paryzu

W dawnym Instytucie Radowym, gdzie pracowała Maria Skłodowska-Curie, ale także jej córka i zięć mieści się obecnie muzeum poświęcone polskiej noblistce. Sprawdźcie jak tam trafić i znajdźcie inne przydatne informacje.

Instytut Radowy

Tak jak wspominaliśmy we wcześniejszym artykule o Marii Skłodowskiej Curie Instytut Radowy powstał w roku 1914. Prowadzone tam badania nad promieniotwórczością oraz radioizotopami. Badania z zakresu chemii, fizyki i medycyny okazały się nowatorskie, pracujący tam naukowcy zdobyli 4 Nagrody Nobla. Jedna z nich trafiła w ręce córki Marii Skłodowskiej-Curie Irène oraz jej męża. W 1967 roku z okazji setnej rocznicy urodzin Marii Skłodowskiej-Curie pokazano poświęconą jej niewielką wystawę. Instytut został zamknięty w 1970 roku. W kolejnych latach można było odwiedzać wystawy po uprzednim umówieniu się, a następnie w konkretne dni tygodnia. Dzisiaj Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie jest odnowione i ma stałe godziny pracy.

Muzeum Curie

W muzeum znajdują się gabinet oraz laboratorium noblistki. Możemy oglądać tam przedmioty codziennego użytku Marii Skłodowskiej-Curie – jej biurko, książki czy fartuch. Przy muzeum znajduje się także niewielki ogród, gdzie często prezentowane są wystawy tymczasowe. Muzeum Curie jest poświęcone nie tylko jej, ale całej rodzinie słynnych noblistów – łącznie otrzymali oni pięć nagród Nobla. Odnowione w 2012 roku muzeum łączy teraz nowoczesną technologię ze starymi dokumentami, zapiskami członków rodziny Curie. Wystawa podzielona jest na cztery części. Pierwsza dotyczy dokonań rodziny Curie, druga poświęcona jest radowi, trzecia laboratorium, a czwarta Fundacji Curie.

Nie możesz pojechać do Paryża? Na stronie można przejść się wirtualnie po muzeum, eksponaty są opisane, a w galerii znajduje się mnóstwo zdjęć!

Godziny otwarcia:
-środa-sobota 13:00-17:00
-zamknięte 1 stycznia, 1, 8 i 10 maja, 14 lipca, 1 i 11 listopada, w okresie wakacyjnym od 29 lipca do 4 września oraz świątecznym od 23 grudnia do 8 stycznia

Ceny biletów:
-wstęp jest darmowy

Adres:
1 Rue Pierre et Marie Curie,
75005 Paryż

Dojazd:
metro 7 stacja Place Monge

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

maria skłodowska-curiemost bir-hakeim w paryżu