Most Bir-Hakeim w Paryżu

Pisałyśmy już o kilku znanych mostach w Paryżu. Tym razem przedstawiamy Wam mniej popularne, ale nie mniej urokliwe miejsce w stolicy Francji. Odkryjcie jego historię i położenie.

Most Bir-Hakeim w Paryżu

Wybudowany w latach 1903-1905 most Bir-Hakeim (pont Bir-Hakeim) ma 227 metrów długości i 27,5 metrów szerokości, łączy 15 oraz 16 dzielnicę Paryża. Most jest ozdobiony żeliwnymi posągami, kamiennymi filarami oraz czterema alegoriami w formie płaskorzeźb. Na wiadukcie z kolei znajduje się kilka płyt pamiątkowych. Mostem jeżdżą samochody, ale stoi tam także wiadukt po którym porusza się paryskie metro. Znajdujący się niedaleko wieży Eiffla most Bir-Hakeim w Paryżu jest miejscem wartym odwiedzenia w czasie kolejnej wizyty we Francji (w czasie pierwszej jest wiele innych obiektów do zwiedzenia!). Przejście pod wiaduktem jest dosyć intrygujące i często służy jako miejsce do sesji zdjęciowych. Jest to także doskonały punkt do ujęcia wieży Eiffla z innej perspektywy czy podziwiania paryskich kamienic. Wieczorem most Bir-Hakeim jest przepięknie oświetlony i ma naprawdę romantyczny klimat. Część mostu przechodzi przez jedną z wysepek na Sekwanie – Île aux Cygnes, gdzie stoi statua wolności.

pont bir-hakeim

Most Bir-Hakeim w Paryżu/https://www.sklepzfotografia.pl/

Most jako tło wydarzeń filmowych

Most Bir-Hakeim był miejscem kręcenia bardzo wielu filmów. Najczęściej wspomina się o Incepcji, ale wymieniać można długo. Most możemy podziwiać między innymi w takich filmach jak Windą na szafot, Zazie w metrze, Indianin w Paryżu, Skarb Narodów: Księga tajemnic, Ronin, Taxi 2, Ostatnie tango w Paryżu, Monachium czy w serialu Dexter.

Skąd nazwa?

Bir-Hakeim jest nie tylko nazwą paryskiego mostu, ale także nazwą stacji metra 6. Wiele osób zastanawia się co oznacza ta nazwa. Śpieszymy z odpowiedzą. Bir-Hakeim jest nazwą fortu na Pustyni Libijskiej. W 1942 roku Francuzi długo i wytrwale bronili się tam przed Niemcami. Długi opór pozwolił lepiej przygotować się do bitwy Anglikom.

Adres:
2 Quai de Grenelle,
75015 Paryż

Dojazd:
metro 6 stacja Bir-Hakeim
metro 6 stacja Passy
RER C stacja Champ de Mars – Tour Eiffel

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

muzeum curie