Znane postacie: Maria Skłodowska-Curie

Każdy wie kim była i czego dokonała Maria Curie-Skłodowska. Czy kiedyś zastanawialiście się jednak jak układało się jej życie i czemu trafiła właśnie do Paryża? Dzisiaj opowiadamy Wam o życiu i dokonaniach polskiej noblistki.

Dzieciństwo i młodość

Maria Salomea Skłodowska urodziła się 7 listopada 1867 roku w Warszawie. Pochodziła z drobnej szlachty, była piątym, najmłodszym dzieckiem w rodzinie. Jej ojciec nauczycielem matematyki i fizyki, a także dyrektorem warszawskich gimnazjów, a matka przełożoną pensji dla dziewcząt z dobrych domów. Kiedy Maria miała 9 lat zmarła jej siostra, a dwa lata później matka (chorowała na gruźlicę). Podobno właśnie wtedy przyszła noblistka straciła wiarę w Boga. Młoda Maria uczyła się najpierw na pensji, a potem w Żeńskim Gimnazjum Rządowym. Później Skłodowska zrobiła sobie rok przerwy od nauki, a następnie rozpoczęła uczęszczanie na zajęcia na Uniwersytecie Latającym.

Zarówno Maria jak i jej siostra Bronisława były zafascynowane światem nauki i postanowiły studiować w Paryżu. Bronia wyjechała pierwsza, Maria pomagała jej finansowo – w kolejnych latach role miały się odwrócić. Maria pracowała jako guwernantka na wsi. Zakochała się i zaręczyła, jednak rodzina jej wybranka nie uznała ją za dobrą partię, a do ślubu nie doszła.Rozgoryczona swoim życiem Maria wróciła do Warszawy, zainteresowana chemią i fizyką zaczęła pracować w laboratoriach Muzeum Przemysłu i Rolnictwa. W roku 1981 Maria wyjechała do Paryża.

Maria Skłodowska-Curie w Paryżu

W listopadzie 1891 roku Maria rozpoczęła naukę matematyki i fizyki na Sorbonie. W wolnym czasie grała w amatorskim teatrze, gdzie poznała Ignacego Jana Paderewskiego. W 1893 Maria otrzymała tytuł licencjata z fizyki i była najlepsza na roku, a w 1894 z matematyki (była druga na roku). Po ukończeniu studiów jeden z wykładowców – Gabriel Lippmann pomógł otrzymać Marii stypendium naukowe. Niedługo później Maria poznała naukowca Pierre’a Curie. Niecałe dwa lata później, w 1895 roku Maria i Pierre wzięli ślub. W 1897 Maria szukając tematu na swoją pracę doktorską podjęła badania naukowe z promieniami Bacquerela, który ogłosił swoje tezy rok wcześniej. W tym samym roku Maria urodziła pierwsze dziecko – córkę Irène. Kiedy Maria zorientowała się, że jest na drodze do odkrycia nowego pierwiastka dołączył do niej Pierre Curie. Wspólnymi siłami udało im się odkryć dwa nowe pierwiastki – rad i polon. Oba były promieniotwórcze.

Dalsze życie

Po niezwykłych odkryciach jakiego dokonało małżeństwo Curie otrzymali oni razem z Becquerelem nagrodę Nobla z fizyki w 1903 roku. W 1903 roku Maria urodziła drugą córkę, która zmarła zaraz po porodzie. Rok później na świat przyszła córka Ewa. W roku 1906 Pierre Curie zginął potrącony przez konny wóz ciężarowy. W tym samym roku Maria Skłodowska-Curie przejęła po swoim mężu katedrę fizyki i stała się pierwszą kobietą profesorem na Sorbonie. W roku 1911 Marii przyznano Nagrodę Nobla z chemii. W 1914 roku Maria Skłodowska-Curie przekonała władze francuskie, aby utworzyły Instytut Radowy (obecnie Institute Curie). Miejsce było ośrodkiem badań nad promieniotwórczością oraz radioizotopami. W 1916 Maria jako jedna z pierwszych kobiet uzyskała prawo jazdy. W 1921 odbyła podróż do Stanów Zjednoczonych i dostała gram radu do swojego instytutu. Osiem lat później odbyła taką samą podróż, tym razem uzyskała gram radu dla Instytutu Radowego w Warszawie. Maria Skłodowska-Curie coraz bardziej podupadała na zdrowiu. Zmarła 4 lipca 1934 roku, jej szczątki w roku 1995 przeniesiono do Panteonu – była pierwszą pochowaną tam kobietą i cudzoziemką.

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

hotel ritzmuzeum curie