Muzeum lat 30. w Boulogne-Billancourt

Zainspirowane ostatnim wpisem o Paulu Landowskim postanowiłyśmy napisać Wam o muzeum lat 30. w Boulogne-Billancourt. Odkryjcie, razem z nami, jakie znajdują się tam zbiory.

Muzeum lat 30. w Boulogne-Billancourt (M-A30)

Muzeum powstało w roku 1939, przedstawia kolekcję dzieł sztuki i przedmiotów związanych z ruchem art déco. Miejsce upamiętnia także nadanie miejscowości, w której się znajduje, podwójnej nazwy Boulogne-Billancourt – połączenia sztuki z przemysłem. Władze muzeum chciały zebrać eksponaty związane z miasteczkiem i jego mieszkańcami, wśród których byli także cenieni artyści. Skupiono się na latach 30. XX wieku, ponieważ to właśnie wtedy miejscowość rozkwitała zarówno pod względem gospodarczym jak i kulturalnym. Początkowo muzeum lat 30. w Boulogne-Billancourt mieściło się w innej lokalizacji, od roku 1998 znajduje się w Espace Landowski.

Zbiory

Muzeum lat 30. w Boulogne-Billancourt ma powierzchnię 3000m2. Znajdują się tam obrazy, rysunki, plakaty, rzeźby, meble, ceramika oraz dokumenty archiwalne. Możemy podziwiać prace takich artystów jak Armand Assus, Marius de Buzon, Léon Cauvy, Paul Jouve, Othon Friesz czy Jeanne Tercafs. Wśród artystów są także Rosjanie – Alexandre ZinoviewAlexandre Iacovleff, Rumuni – Irène Codréano, Margaret Cossaceanu oraz osoby polskiego pochodzenia Paul Landowski (jego ojciec był powstańcem styczniowym), Tamara Lempicka i Sarah Lipska. W muzeum znajduje się również sporo sztuki orientalnej i kolonialnej. W zbiorach znajduje się ponad 800 obrazów, 1500 rzeżb i 20 000 rysunków.

Godziny otwarcia:
wtorek-niedziela 11:00-18:00
-zamknięcie kas o 17:15
-muzeum jest zamknięte 1 stycznia, 1 maja, 14 i 15 sierpnia, 25 grudnia,

Ceny biletów:
-bilet normalny 7 euro
-bilet ulgowy 5 euro
-darmowe wejście dla osób poniżej 26 roku życia
-darmowe wejście dla wszystkich w 1. niedzielę miesiąca

Audioprzewodnik:
-darmowy

Adres:
Espace Landowski,
28 Avenue André Morizet,
92100 Boulogne-Billancourt

Dojazd:
metro 9 stacja Marcel Sembat

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

paul landowskiwielkie bulwary