Transport w Paryżu – restrykcje dotyczące pojazdów we Francji

Wybierasz się do Paryża samochodem, a może zebrałeś/aś grupę znajomych i wyruszacie w podróż autokarem? We Francji zmieniają się przepisy dotyczące dopuszczonych do ruchu pojazdów, sprawdź je zanim pojedziesz.

Transport w Paryżu, ale także całej Francji ulegnie w najbliższych latach wielkiej zmianie. Od 16 stycznia 2017 we Francji obowiązuje nakaz posiadania specjalnej etykiety, która oznacza nasz samochód. Specjalne oznaczenie Crit’Air powinno zostać przymocowane do przedniej szyby auta. Dzięki niej kontrolerzy będą wiedzieli najważniejsze dla nich informacje o naszym samochodzie i emisji spalin, a także czy mieszkamy w Paryżu na stałe czy jesteśmy tam tylko przejazdem. Pojazdy są oznaczane ze względu na wiek, rodzaj oraz używane paliwo. Ilość przyznawanych gwiazdek wskazuje poniższa tabela, oryginał dostępny pod adresem internetowym http://www.evous.fr/Diesel-Paris-Agenda-antipollution-classes-vehicules-1188676.html.

Transport w Paryżu

Transport w Paryżu

Transport w Paryżu – wprowadzane zmiany:

Od 1 lipca 2015 roku zakaz poruszania się po samochodów ciężarowych, autokarów i autobusów klasy z jedną gwiazdką (sprawdź w poniższej tabeli) w godzinach 8:00-20:00.
Od 1 lipca 2016 roku zakaz ruchu wszystkich pojazdów oznaczonych jedną gwiazdką od poniedziałku do piątku, dopuszczony w weekendy.
Między 2017 a 2020 poruszanie się pojazdami oznaczonymi jako klasa z dwoma, trzema oraz czterema gwiazdkami będę stopniowo zakazywane. Między innymi od 1 lipca 2017 roku zakaz będzie obejmować samochody oznaczone trzema gwiazdkami, zarejestrowane przed 1.10.2006 oraz samochody osobowe z dwoma gwiazdkami, zarejestrowane przed 1.01.2001.

Dlaczego Francja wprowadza takie ograniczenia?

Przede wszystkim ze względu na nasze środowisko naturalne. Nowsze samochody wydzielają mniej spalin, a w związku z tym nie zanieczyszczają tak bardzo powietrza. Po samym Paryżu możemy poruszać się o wiele szybciej używając komunikacji miejskiej, a nie samochodu. Z tego samego założenia wychodzą także francuskie władze, które chcą inwestować w rozwój miejskiego transportu.

Gdzie zamówić etykietę?

Za pośrednictwem strony internetowej www.certificat-air.gouv.fr. Jej koszt to 4,18 euro, czyli około 17 zł. Oznaczenia są dostępne w 6 kolorach.

Więcej szczegółów:

www.twojprzedstawicielwefrancji.pl

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

Muzeum Victora HugoMuzeum Luwr zabytki Paryż