Muzeum Yves Saint Laurent w Paryżu

Yves Saint Laurent był jednym z najbardziej utalentowanych projektantów mody. Z chęcią odwiedzimy poświęcone mu muzeum i obejrzymy jego ciekawe projekty. Sprawdźcie pod jaki adres w Paryżu powinny wybrać się wszystkie kobiety kochające modę!

Yves Saint Laurent

Saint Laurent urodził się w 1936 roku w Algierii, a w wieku 17 lat przeniósł na stałe do Paryża, gdzie spędził większość życia. Projekt sukienki koktajlowej w konkursie ogłoszonym przez markę Woolmark otworzył mu drogę do kariery. Yves Saint Laurent przez lata pracował u Christiana Diora i uczył się od niego fachu oraz inspirował jego projektami. Później Yves Saint Laurent stworzył własny dom mody – o czym przeczytacie niedługo w artykule na jego temat. Do najsłynniejszych projektów Yves Saint Laurent można zaliczyć – sukienkę Mondrian inspirowaną słynnym obrazem malarza czy kobiecy smoking, który doskonale pasował do stylu władczych kobiet. Mówi się, że Chanel dała kobietom wolność, a Yves Saint Laurent dał im siłę.

yves saint laurent

https://basedesign.com/an-immersive-digital-experience-for-yves-saint-laurent-paris-museum/

Muzeum Yves Saint Laurent – ekspozycja

Jak wygląda muzeum? Co możemy zobaczyć na tej niesamowitej wystawie? Muzeum Yves Saint Laurenta w Paryżu ma powierzchnię 450 metrów kwadratowych. Wystawione są tam nie tylko kreacje projektanta, ale także szkice jego projektów, obrazy, które wisiały w pracowni czy przedmioty osobiste. W atelier znajduje się na przykład biurku przy którym Yves Saint Laurent stworzył swoje najlepsze projekty.

Skąd pomysł na muzeum poświęcone projektantowi mody?

Muzeum Yves Saint Laurent w Paryżu z pracami i projektami słynnego projektanta powstało z inicjatywy Fondation Pierre Bergé – Yves Saint Laurent. Placówka mieści się w dawnej pracowni Yves Saint Laurent, gdzie tworzył swoje niezwykłe kreacje przez ponad 30 lat. Po śmierci projektanta jego wieloletni wspólnik w interesach, ale przede wszystkim życiowy partner Pierre Bergé chciał oddać cześć ukochanemu i jego twórczości. Fundacja zaprojektowano dwie stałe wystawy – jedną w Paryżu, a drugą w Marrakeszu. Otwarcie paryskiej placówki odbyło się 3 październik tego roku.

Godziny otwarcia:
11:00-18:00 wtorek, środa, czwartek, sobota, niedziela
11:00-21:00 piątek
-dnia 24.12. i 31.12. muzeum otwarte do godziny 16:30
-ostatnie wejście 45 minut przed zamknięciem
-przewidywany czas na wizytę 1,5h

Ceny biletów:
-bilet normalny 10 euro
-bilet ulgowy 7 euro – osoby pomiędzy 10 a 18 rokiem życia
-wstęp wolny – dzieci poniżej 10 roku życia, studenci historii sztuki/mody, osoby niepełnosprawne
-możliwość zwiedzania z przewodnikiem

Adres:
5 avenue Marceau
75116 Paryż

Dojazd:
metro 9 stacja Alma-Marceau

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

claude monet impresjonizmpociągi TGV kolej dużych prędkości we Francji