Paryskie dworce kolejowe – odkryj ich historię

Paryż posiada sześć dworców kolejowych. Dzisiaj opisujemy dla Was ich historię i obecne funkcje, odkryj paryskie dworce kolejowe razem z nami.

Gare Montparnasse

Zbudowano go w 1840 roku, szybko jednak okazał się niewystarczający – potrzeby pasażerów były o wiele większe, dlatego szybko go rozbudowano. W roku 1895 miał tu miejsce słynny wypadek, kiedy pociąg z lokomotywą parową nie wyhamował, w wyniku czego wjechał w ścianę dworca i przebił ją na wylot. W latach 60. znacznie rozbudowano miejsce, co wiązało się z wybudowanie Tour Montparnasse. Ostatnia przebudowa odbyła się w latach 90. XX wieku. Dworzec Montparnasse obsługuje linie krajowe i regionalne.

Adres:
17 Boulevard de Vaugirard,
75741 Paryż
Dojazd:
metro 4, 6, 12, 13 stacja Montparnasse-Bienvenüe

Gare du Nord – Dworzec Północny

Co roku dworzec obsługuje ponad 180 milionów (!) osób, jest jednym z najczęściej użytkowanych obiektów tego typu na świecie. Powstał w 1846 roku, niedługo uznano jednak, że jest on za mały i częściowo zburzono, jego części posłużyły do budowy dworca w Lille. Rok później, w 1861 postanowiono jednak odbudować dworzec i znacznie go rozbudować. To wtedy powstał zarys architektoniczny budynku ozdobionego rzeźbami i łukami triumfalnymi. Prace trwały 5 lat, wykonano między innymi 23 figury, które symbolizowały każde z miast do których docierały pociągi z dworca Gare du Nord (wśród nich między innymi Warszawa). Dworzec w dalszym ciągu był za mały, kolejna rozbudowa nastąpiła w 1884 roku, z kolei już pięć lat później całkowicie przebudowano Dworzec Północny w środku. Miejsce rozbudowywano jeszcze trzykrotnie, ostatni raz w roku 1994. Od 1906 roku Gare du Nord jest połączony z paryskim metrem, miejsce obsługuje połączenia krajowe i międzynarodowe. Neoklasycystyczny budynek został wpisany na listę monumentów historycznych Paryża, warto także zaznaczyć, że z dużej hali możemy obserwować przepiękną panoramę miasta.

Adres:
18 Rue de Dunkerque
75010 Paryż
Dojazd:
metro 4, 5 lub RER B, D stacja Gare du Nord
metro 2 stacja La Chapelle (można przejść na dworzec przejściem podziemnym)
RER E stacja Magenta (można przejść na dworzec przejściem podziemnym)

paryskie dworce kolejowe paryż

hpgruessen/www.pixabay.com

Gare de l’Est – Dworzec wschodni

Zaledwie 4 lata po wybudowaniu Dworca Północnego, w roku 1850 powstał Gare de l’Est. W roku 1883 odjechał stamtąd słynny na całym świecie pociąg Orient Express, którego trasa kończyła się w Konstantynopolu (wynosiła 2880 km!). Dworzec przebudowywano pięciokrotnie. W trakcie II wojny światowej Gare de l’Est był często wykorzystywany do transportów wojskowych na front. Wydarzenia okresu wojennego upamiętniał wielki obraz autorstwa Alberta Hertera, który można było podziwiać w hallu, obecnie znajduje się w muzeum kolejnictwa w Miluzie. Obecnie odjeżdżają stamtąd pociągi krajowe i międzynarodowe.

Adres:
Placu du 11 Novembre 1918,
75475 Paryż
Dojazd:
metro 4, 5 lub 7 stacja Gare de l’Est

Gare du Lyon – Dworzec Lyoński

Kolejny z opisywanych dworców jest usytuowany w niezwykłym budynku. Paryski dworzec ozdabia wieża na planie kwadratu, na każdej z jej ścian znajduje się duży zegar. Pierwowzór placówki kolejowej zbudowano w roku 1849, była to niewielki, drewniany budynek. Właściwa budowa została ukończona w 1855 roku, jej znacząca część spłonęła jednak w czasie wydarzeń Komuny Paryskiej. Miejsce wyremontowano w 1871 roku. Na kartach historii Dworzec Lyoński zapisał się jako miejsce, w którym w roku 1988 zginęło 56 osób. Doszło tam do katastrofy kolejowej. Obecnie miejsce obsługuje połączenia krajowe i międzynarodowe.

Adres:
Place Louis-Armand
75571 Paryż
Dojazd:
metro 1, 14 lub RER A, D stacja Gare du Lyon

Dwa mniejsze paryskie dworce kolejowe

Stolica Francji posiada jeszcze dwa inne dworce – Gare d’Austerlitz (wcześniejsza nazwa Gare d’Orléans) oraz Gare du Bercy. Obie placówki są o wiele mniejsze niż wcześniej opisywane dworce. Obsługują one głównie pociągi krajowe (Gare d’Austerlitz ma także linie do Hiszpanii).

Adres:
85 quai d’Austerlitz
75013 Paryż
Dojazd:
metro 5, 10 lub RER C stacja Gare d’Austerlitz

Adres:
48 bis boulevard de Bercy
75012 Paryż
Dojazd:
metro 6 lub 14 stacja Bercy

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

Marché aux puces pchle targi paryżmusée de la vie romantique