Muzeum życia romantycznego w Paryżu

Dzisiaj opisujemy dla Was małe, ale bardzo klimatyczne muzeum w historycznej dzielnicy Montmartre. Sprawdźcie co ciekawego tam znajdziecie.

Musée de la vie romantique, czyli muzeum życia romantycznego

Muzeum poświęcone romantyzmowi znajduje się na Montmartre, na terenie 9. dzielnicy. Placówka mieści się w XIX-wiecznej rezydencji Ary’ego Scheffera (1795-1858), która była pracownią znanego malarza. Warto wspomnieć, że postać ta była związana ze słynnymi Polakami. Scheffer przyjaźnił się z Zygmuntem Krasińskim, namalował portret jego żony Elizy Branickiej oraz kochanki Delfiny Potockiej. Malarz znał się również z Fryderykiem Chopinem. Scheffer często organizował spotkania paryskiej elity związanej ze sztuką – bywali tam George Sand, Chopin, Karol Dickens, Eugène Delacroix czy Iwan Turgieniew. Muzeum życia romantycznego zostało założone i otwarte w roku 1987.

muzeum życia romantycznego paryż

http://museevieromantique.paris.fr/sites/default/files/musee_de_la_vie_romantique_jardin_et_salon_de_the_c_d.messina_-_ville_de_paris.jpg

Zbiory

W muzeum możemy podziwiać dzieła sztuki takie jak obrazy czy rzeźby, przedmioty osobiste znanych osób związanych z epoką romantyzmu czy archiwalia (zdjęcia, szkice, listy). Trzema głównymi osobami wokół których skupione jest Muzeum życia romantycznego są Ernest Renan, Ary Scheffer i George Sand. Placówka w Paryżu poza wystawą stałą organizuje także ekspozycje tymczasowe. Przy muzeum znajduje się niewielki, ale przepiękny ogród oraz pijalnia herbaty, która serwuje także dania.

Godziny otwarcia:
10:00-18:00 wtorek-niedziela (w poniedziałki muzeum jest zamknięte)
-między 24 a 31 grudnia muzeum jest otwarte do godziny 17:00
-muzeum jest zamknięte 1 stycznia i 25 grudnia

Ceny biletów:
-wstęp na wystawę stałą jest bezpłatny, najczęściej jednak ekspozycje stałe i tymczasowe są połączone, wtedy należy uiścić następujące opłaty:
-bilet normalny wystawa tymczasowa 8 euro
-bilet ulgowy wystawa tymczasowa 6 euro – osoby między 18 a 26 rokiem życia
-wstęp darmowy – osoby niepełnosprawne, niewidzące i niedowidzące, osoby poniżej 18 roku życia

Adres:
16, rue Chaptal
75009 Paryż

Dojazd:
Do muzeum dojdziemy w około 7 minut z następujących stacji metra:
metro 2 stacja Blanche
metro 2 lub 12 stacja Pigalle
metro 12 stacja Saint-Georges

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

paryskie dworce kolejowedisneyland paryż paris