Top 5 zabytków w Paryżu

Jedziesz do stolicy Francji, ale tylko na kilka dni? Podpowiadamy top 5 zabytków Paryża. Sprawdź jakie miejsca musisz koniecznie odwiedzić i dowiedz się o nich więcej!

Wieża Eiffla i Pole Marsowe

Kiedy myślimy Paryż mamy przed oczami wieżę Eiffla. Nie ma chyba osoby na świecie, która nie wiedziałaby jak wygląda ten zabytek. Wybudowana w 1889 roku wieża Eiffla jest punktem obowiązkowym podczas każdej wyciecki do Paryża. Najlepiej oglądać ją z perspektywy Palais de Chaillot, gdzie mieści się Muzeum Człowieka, Muzeum Morskie, teatr Chaillot oraz Miasto architektury i dziedzictwa (fr. Cité de l’Architecture et du Patrimoine). Z kilku tarasów widokowych na różnych wysokościach można podziwiać wieżę Eiffla. Od Palais de Chaillot przez place de la Varsovie i most Iéna dotrzemy pod samą wieżę. Możemy ograniczyć się tylko do oglądania zabytku z zewnątrz lub wejść/wjechać na górę. Cena biletów normalnych waha się między 10,20 euro do 25,50 za osobę w zależności od wybranej opcji. Więcej informacji na ten temat znajdziecie w naszym artykule Wieża Eiffla w Paryżu – wszystko co musicie o niej wiedzieć. Następnie warto przejść się Polem Marsowym aż do École Militaire. Taki spacer sprawi, że zobaczymy wieżę z różnych perspektyw.

Adres:
Champ de Mars,
5 Avenue Anatole France,
75007 Paryż

Dojazd:
metro 6 lub 9 stacja Trocadéro

Łuk Triumfalny i Pola Elizejskie

Drugim bardzo znanym zabytkiem Paryża jest Łuk Triumfalny wybudowany w 1836 roku. Naszym zdaniem najlepiej zacząć spacer od samego początku Pól Elizejskich, czyli od Place de la Concorde (wcześniej można wstąpić do ogrodów Tuileries!). Po drodze możemy podziwiać odcinek z terenami zielonymi, a później fragment najsłynniejszej ulicy w Paryżu, gdzie znajduje się mnóstwo sklepów. Z każdym krokiem będziemy zbliżać się do Łuku Triumfalnego. Kiedy już pod niego dotrzemy warto przyjrzeć się z bliska wszystkim inskrypcjom (kryją się tam nazwiska Polaków oraz kilku polskich miast!) i płaskorzeźbom. Na łuku znajduje się także taras widokowy, gdzie można wejść za opłatą. Pod łukiem znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza, obok zabytku możemy podziwiać Płomień Pamięci.

Adres:
Avenue des Champs-Élysées
75008 Paryż

Dojazd:
metro 1, 8 lub 12 stacja Concorde

łuk triumfalny, moulin rouge

Top 5 zabytków Paryża: Łuk Triumfalny

Kompleks Les Invalides

Następnym miejscem wartym odwiedzenia jest kompleks Les Invalides. Wybudowano go w roku 1679 z inicjatywy Ludwika XIV. W skład kompleksu wchodzi ośrodek dla weteranów wojennych ze szpitalem, kościół (Dôme des Invalides), kaplica świętego Ludwika oraz Muzeum Armii, Muzeum Makiet oraz Muzeum Orderu Wyzwolenia. Kompleks Les Invalides jest znany także z tego, że znajduje się tam grób Napoleona (sarkofag) i prochy jego bliskich. Z zewnątrz Les Invalides jest rozpoznawana przede wszystkim po wielkiej, złotej kopule.

Adres:
129 rue de Grenelle
75007 Paryż

Dojazd:
metro 8 lub 13 stacja Invalides

Panteon

Na liście top 5 zabytków Paryża nie mogło zabraknąć Panteonu. Zabytek jest przykładem architektury neoklascystycznej. Wzniesiony na wzgórzu budynek jest widoczny z wielu miejsc w Paryżu – świetnie widać go z mostów nieopodal katedry Notre-Dame. Panteon jest narodowym mauzoleum, gdzie pochowane są osoby zasłużone dla Francji. Spoczywają tam wojskowi, politycy, artyści, myśliciele oraz naukowcy. Panteon jest miejscem pochówku takich osósb jak Wolter, Kartezjusz, J.J. Rousseau, Henri Bergso, Pierre Curie, Maria Skłodowska-Curie, Victor Hugo, Émile Zola czy Alexandre Dumas. Panteonu znajduje się w urokliwej Dzielnicy Łacińskiej, warto zobaczyć tam także budynki Sorbony, czyli jednego z najstarszych uniwersytetów w Europie.

Adres:
Place du Panthéon
75005 Paryż

Dojazd:
metro 10 stacja Cardinal Lemoine

Top 5 zabytków Paryża: Moulin Rouge

Warto pamiętać, że Paryż od zawsze był miastem mocno związanym z artystami. Mieszkali i tworzyli tu znani malarze, rzeźbiarze, kompozytorzy, pisarze czy aktorzy. Jednym ze znanych miejsc w Paryżu jest kabaret Moulin Rouge. Znany na całym świecie kabaret słynący z kankana działa do dziś. Można wybrać się tam na spektakl lub po prostu obejrzeć budynek z zewnątrz.

Adres:
82 Boulevard de Clichy,
75018 Paryż

Dojazd:
metro 2 stacja Blanche

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

paryż samolotemznane postacie auguste rodin