Place des Vosges – najstarszy plac w Paryżu

Czy byliście kiedyś na Place des Vosges? Jeśli tak, musicie koniecznie poznać historię tego miejsca, jeśli nie odkryjcie gdzie znajduje się ten plac i sprawdźcie dlaczego warto się tam przespacerować.

Historia placu

Place des Vosges, czyli plac Wogezów jest nazywany często Placem Królewskim. Jaka jest jego historia? W XVI wieku na terenie obecnego placu stała rezydencja królewska – zamek Tournelle. W jednym z turniejów raniono śmiertelnie Henryka II Walezjusza. Po śmierci męża Katarzyna Medycejska nakazała zburzyć zamek. W roku 1605 Henryk IV postanowił stworzyć na błoniach Marais kwadratowy plac i zabudować go pawilonami. Namawiano monarchę na utworzenie w tym miejscu ośrodka rzemiosła. Ostatecznie jednak stworzono 36 segmentów, po dziewięć z każdej strony placu, a plac stał się rezydencją arystokracji. Budowa placu została zakończona w 1612 roku. Inauguracja placu odbyła się z okazji ślubu Ludwika XIII z Anną Austriaczką. Warto wspomnieć, że w tym samym czasie powstało kilkadziesiąt pałaców w dzielnicy Marais, pokryto brukiem wiele ulic oraz powiększono kompleks Luwru. Obecnie plac leży na terenie 3. oraz 4. dzielnicy Paryża.

Architektura

Place des Vosges ma powierzchnię 140 metrów na 127, co daje łączną powierzchnię prawie 18 000 m2. Wszystkie budowle są utrzymane w stylu renesansowym, wykonane z czerwonej cegły, zbudowane według identycznego schematu Baptysty de Cerceau. Arkadowe łuki umożliwiają przejście dookoła placu. W 1680 na środku placu otwarto przepiękne ogrody oraz wzniesiono posąg Ludwika XIII na koniu z rozkazu kardynała Richelieu. Został on stworzony ze wcześniejszej rzeźby konia, dołączono do niego postać króla. Widać było, że składowe pochodzą z różnych epok i od innych artystów. Rzeźba została zniszczona w czasach rewolucji i odnowiona w 1818 roku. W ogrodach znajdują się cztery fontanny.

Place des Vosges: wykorzystanie

Największym plusem powstania Place des Vosges był powrót arystokracji do dzielnicy Marais. Każdy chciał posiadać rezydencję, pawilon czy pałac w tamtej okolicy. W ciągu zaledwie kilku lat, za życia jednego pokolenia, powstał unikalny kompleks Place des Vosges – utrzymany w tym samym stylu, ponieważ nad tworzeniem budynków czuwało kilku współpracujących ze sobą architektów i artystów. W 1799 zmieniono nazwę z placu Królewskiego na plac Wogezów (place des Vosges) – na cześć departamentu, który jako pierwszy zapłacił podatki na rewolucyjne wojsko. Obecnie pod arkadami znajduje się mnóstwo antykwariatów, galerii sztuki, kawiarni czy restauracji. Na Place des Vosges mieszkali Alphonse Daudet, Théophile Gautier i kardynał Richelieu. Pod numerem 6 mieściło się mieszkanie Victora Hugo, obecnie znajduje się tam muzeum na cześć artysty.

Adres:
Place des Vosges,
75004 Paryż

Dojazd:
metro 1 stacja Saint-Paul
metro 8 stacja Chemin Vert
metro 5 stacja Bréguet – Sabin
metro 1, 5, 8 stacja Bastille

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

Place VendômeFontaine des Quatre-Parties-du-Monde