Popularne kawiarnie w Paryżu: Café de Flore

Dzisiaj zaczynamy dla Was nowy minicykl artykułów poświęcony popularnym kawiarniom. Takie miejsca od lat były miejscami spotkań artystów, ale także zwykłych ludzi. Jedną z takich lokalizacji jest słynna Café de Flore.

Café de Flore

Trudno jednoznacznie określić charakter tego miejsca. Najlepiej określić je jako kawiarnio-restaurację. Można tam zarówno zjeść coś pysznego jak i napić się przepysznej kawy. Kawiarnia znajduje się w 6. dzielnicy Paryża tuż obok kościoła Saint-Germain-des-Prés. Część stolików, jak zazwyczaj w takich miejscach w stolicy Francji, jest wystawiona na zewnątrz. Kawiarnia znajduje się w historycznej kamienicy Paryża, w dzielnicy, gdzie kwitło życie kulturalne Paryża. To właśnie w Café de Flore spotykali się znani filozofowie, pisarze, poeci, malarze czy aktorzy.

Historia miejsca

Café de Flore powstała w 1885 roku, swoją nazwę ma na cześć rzeźby Flory, czyli boginni kwiatów (znajdującej się po drugiej stronie ulicy). To w tym miejscu artyści wpadają na pomysły swoich scenariuszy, dzieł czy książek. Podobno tutaj po raz pierwszy padły słowa określające nowe tendencje w sztuce – surrealizm i dadaizm. Do stałych bywalców kawiarni należeli Joris-Karl Huysmans, Remy de Gourmont, Guillaume Apollinaire, André Breton czy Louis Aragon. W latach 30. XX wieku Café de Flore staje się ulubionym miejscem wszystkich artystów i osób związanych ze sztuką. Można było spotkać tutaj takie osoby jak Georges Bataille, Robert Desnos, Léon-Paul Fargue, Raymond Queneau, Michel Leiris, André Derain, Alberto Giacometti, Ossip Zadkine czy Pablo Picasso. Od lat 40. z chęcią przychodzi tu także intelektualna elita. Stałymi bywalcami są tu Jean-Paul Sartre i Simone de Beauvoir. Bywają tu także Emil Cioran, Eugène Ionesco czy Benjamin Fondane.

Nawiązania w sztuce

Café de Flore było wielokrotnie obrazowane w różnych dziedzinach sztuki. Kawiarnia była ukazana w takich filmach jak Le Feu follet (reż. Louis Malle), La Maman et la Putain (reż. Jean Eustache), L’amour dure trois ans (reż. Frédéric Beigbeder). O tej kawiarni śpiewali między innymi Nicolas Peyrac, Étienne Daho, François Feldman, Carlos, Renaud, Matthew Herbert. Warto zaznaczyć, że od 1994 w Café de Flore wręczana jest nagroda literacka dla obiecującego pisarza.

Adres:
172, boulevard Saint-Germain
72006 Paryż

Dojazd:
metro 4 stacja Saint-Germain-des-Prés

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

Église Saint-Philippe-du-Roule w ParyżuMusée Zadkine