Soldes, czyli wyprzedaże w Paryżu

Odbywające się co roku wyprzedaże w Paryżu ściągają do sklepów tłumy nie tylko Paryżan, ale także turystów. Sprawdźcie na czym polegają soldes i gdzie się na nie wybrać.

Czym są soldes?

Francuskie soldes są po prostu wyprzedażami. Organizuje się je dwa razy do roku – w styczniu i w lipcu. Obniżki cen są naprawdę wysokie i sięgają czasem nawet -90%. Głównym powodem jest chęć pozbycia się rzeczy z magazynów, aby zrobić miejsce dla kolejnych produktów. Wyprzedaże obejmują różnorodne produkty, a niekiedy także usługi. Największą popularnością cieszą się oczywiście wyprzedaże w sklepach odzieżowych, sklepach w domach towarowych i centrach handlowych. Warto wspomnieć, że soldes bezpośrednio łączą się z historią jednego z paryskich domów towarowych. W 1866 roku założyciel domu handlowego Printemps wpadł na pomysł, że wyprzedaże będą regularną atrakcją podczas wymiany kolekcji sezonowej. Wyprzedaż kolekcji zimowej zaczęła się tam 15 stycznia.

Prawna regulacja wyprzedaży

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że zakres wyprzedaży we Francji jest stricte sformułowany prawnie. Soldes nie mogą być dłuższe niż 4 tygodnie (do 2020 roku było to 6 tygodni). Obniżki z każdym tygodniem stają się coraz większe. Sprzedawany towar musi być wprowadzony do sprzedaży wcześniej niż przed 30 dniami. Daty wyprzedaży są odgórnie ustalane. Sklepy muszą składać specjalne oświadczenia dotyczące wyprzedaży. Sprzedawane towary nie mogą odbiegać jakością od towarów sprzedawanych poza wyprzedażą (aby uniknąć przygotowywania towarów specjalnie na wyprzedaż). Sprzedawcy są zobowiązani do umieszczenia na produkcie ceny sprzed obniżki.

soldes wyprzedaże w paryżu

Soldes: wyprzedaże w Paryżu, źródło: besopha/Wikimedia Commons

Gdzie na soldes w Paryżu?

Wyprzedaże są niemal w każdym sklepie odzieżowym, obuwniczym i z akcesoriami. Spotkamy je zarówno w niewielkich butikach, odzieżowych sieciówkach, a niekiedy nawet u cenionych marek i projektantów. Na soldes w Paryżu można wybrać się do domów towarowych takich jak Galeries Lafayette, Printemps czy La Samaritaine. Polecamy także BHV Marais, Le Bon Marché, Italie 2, Forum Les Halles czy Les Quatre Temps na La Défense. Wiele sklepów z obniżkami znajdziecie także na Polach Elizejskich czy rue Rivoli.

Wyprzedaże w Paryżu: praktyczne porady

Mamy dla Was kilka rad. Dokładnie sprawdźcie godziny otwarcia – warto wspomnieć, że nie wszystkie sklepy są otwarte w niedziele. Przydatna będzie także lista potrzebnych rzeczy, aby kupić to czego naprawdę potrzebujemy i nie dać się skusić na rzeczy, które będą u nas zalegać nieużywane. Zarezerwujcie sobie dużo czasu i uzbrójcie się w cierpliwość – kolejki do przymierzalni mogą być naprawdę długie, a tłumy w sklepach duże. Ze swojej strony polecamy wybierać się na zakupy rano, najlepiej tuż po otwarciu sklepów oraz w ciągu tygodnia, a nie w weekend.

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

grudzień w paryżuoctobre rose w paryżu różowy październik