Symbole Francji: postać Marianne

Francuska konstytucja z roku 1958 za symbol Francji uznała jedynie flagę. Jest jednak wiele nieoficjalnych symboli tego kraju takich jak hymn czy postać Marianny. Skąd wzięło się utożsamianie wolności i równości z taką postacią? Sprawdźcie!

Dlaczego Marianne?

Marianne zazwyczaj jest przedstawiana jako młoda kobieta – czasami nosi czapkę frygijską, często ma powiewające na wietrze włosy. Uosabia ona wolność oraz równość. Ten nieoficjalny symbol Francji zaczął być używany w czasie Rewolucji Francuskiej. Dlaczego Marianne? Pochodzi to od połączenia dwóch bardzo popularnych w XVIII wieku podwójnego imienia Marie-Anne, które symbolizowało lud. Warto nadmienić, że kontrrewolucjoniści nazywali tym mianem Republikę. W czasie III Republiki postać Marianny stała się bardzo popularna. Jej popiersia zaczęto umieszczać między innymi w sądach czy merostwach. W czasach współczesnych przy wykonywanie rzeźby Marianny nieraz pozowały znane kobiety takie jak Brigitte Bardot, Catherine Deneuve, Mireille Mathieu czy Sophie Marceau. Na obrazach często przedstawia się ją jako postać prowadzącą do walki lud francuski – jak na słynnym obrazie Eugène Delacroix Wolność wiodąca lud na barykady. Wizerunek Marianne pojawia się także na tablicach z hasłami Liberté, Égalité, Fraternité (Wolność, Równość, Braterstwo), monetach, znaczkach pocztowych oraz oficjalnych pieczęciach państwowych.

Atrybuty Marianny

Na obrazach, rzeźbach i innych dziełach sztuki Marianne przedstawiana jest w konkretny sposób, z charakterystycznymi atrybutami. Na głowie postać ma często czapkę frygijską symbolizującą niewolników uwolnionych w starożytności lub koronę – symbol niezwyciężalności. Czasami postać kobiety ubrana jest w zbroję, co podkreśla moc i siłę symbolu. Ważne jest także ułożenie ciała – zazwyczaj Mariannę przedstawia się w postaci stojącej, często z uniesioną jedną ręką do góry. Odkryte piersi symbolizują wyzwolenie, a skrzyżowane ręce braterstwo. Marianne często otoczona jest lwami symbolizującymi odwagę i siłę ludzi. Przedstawia się ją także z gwiazdami będącymi symbolem inteligencji i wiedzy, trójkątem oznaczającym równość oraz złamanymi łańcuchami obrazującymi wolność.

Znane pomniki

Gdzie przedstawiono jest Marianne? Jej najbardziej znanym ucieleśnieniem jest podarowana przez Francję Stanom Zjednoczonym Statua Wolności. W Paryżu, aby zobaczyć Marianne warto wybrać się na Plac Republiki czy Place de la Nation (Marianna na rydwanie). Postać Marianny jest często wpleciona w różnorodne zdobienia i rzeźby, między innymi na Łuku Triumfalnym. To właśnie przedstawiająca Mariannę rzeźba na łuku została ostatnio zniszczona w czasie protestu żółtych kamizelek na Polach Elizejskich.

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

żółte kamizelkihotel ritz