Hotel Ritz – luksusowy hotel w Paryżu

Dzisiaj opisujemy najsłynniejszy paryski hotel Ritz. Poznajcie jego historię, sprawdźcie kto tu mieszkał i dowiedzcie się wielu ciekawostek na temat tego hotelu.

Historia

Pięciogwiazdkowy hotel mieści się w samym centrum stolicy, w 1. dzielnicy Paryża, na Place Vendôme. Ten obiekt ma bardzo długą historię, która sięga aż 1898 roku. Hotel założył szwajcarski hotelarz César Ritz oraz szef kuchni Auguste Escoffier. Hotel Ritz szybko stał się miejscem lubianym, prestiżowym i idealnym do spotkań towarzyskich. Budynek miał wszelkie dogodności – windę, prąd, wodę. Do dyspozycji gości było 159 pokoi z łazienką i telefonem. W czasie I wojny światowej hotel został częściowo przekształcony w szpital wojskowy Czerwonego Krzyża. Od 1930 roku budynek wpisany jest na listę zabytków. W czasie II wojny światowej luksusowy hotel został częściowo zarekwirowany przez Niemców. W czasie bombardowań goście hotelowi są sprowadzani do specjalnych schronów. W hotelu Ritz kryją się zbiegowie, Żydzi, bojownicy ruchu oporu, a jeden z barmanów służył jako uśpiona skrzynka pocztowa. Po wojnie hotel Ritz odżywa i wita w swoich progach kolejne znane osoby. W 1979 roku, po śmierci syna Césara Ritza hotel sprzedano egipskiemu biznesmenowi Mohamedowi Al-Fahyed (ojcowi Dodiego Al-Fahyeda, kochanka księżnej Diany). Obecnie w hotelu można wynająć jeden z 142 pokoi.

Hotel Ritz a sławy

Hotel Ritz jest uznawany za jeden z najpiękniejszych luksusowych hoteli na świecie. Nic więc dziwnego, że apartamenty tutaj z chęcią wynajmują znane osoby. Będąc w Paryżu w komnatach Ritza spędzał czas Ernest Hemingway – na jego cześć nazwano także jeden z hotelowych barów. Hotel Ritz był ulubionym miejscem wielu artystów, twórców i myślicieli – mieszkał tu Jean Cocteau, Charlie Chaplin, Paul Morand, Marcel Proust, hrabia Rochefoucauld czy F. Scott Fitzgerald. Przez niemal 30 lat, aż do swojej śmierci w 1971 roku, w hotelu mieszkała Coco Chanel – tylko kilka kroków dzieliło ją od swojego butiku przy rue Cambon. To właśnie w Ritzu w roku 1997 nocowała księżna Diana, to z tego hotelu wyjechała w nieszczęsną noc kiedy zginęła. Hotel Ritz gościł także szacha Iranu, Eltona Johna czy Jean-Paul Sartre’a. Z jakich wygód można korzystać w czasie pobytu w hotelu? Z doskonałego hotelowego SPA, największego w Paryżu prywatnego basenu czy restauracji z dwoma gwiazdkami Michelin.

Hotel na dużym ekranie

Słynny Ritz można podziwiać na kilku filmach. Są to między innymi Amerykanin w Paryżu czy Love in the Afternoon/Ariane z Garym Cooperem i Audrey Hepburn. Hotel ten zobaczymy także na filmie Jak ukraść milion dolarów, Les Rois mages i Kod da Vinci.

Adres:
15 Place Vendôme,
75001 Paryż

Dojazd:
Do hotelu Ritz idzie się od 6 do 9 minut z poniższych stacji metra:
metro 1, 8 lub 12 stacja Concorde
metro 1 stacja Tuileries
metro 7 lub 14 Pyramides
metro 3 Quatre-Septembre
metro 3,7 lub 8 Opéra
metro 8, 12 lub 14 Madeleine

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

marianne symbole francjimaria skłodowska-curie