Teatr Odeon i Atelier Berthier – poznaj ich historię

Zabytek, teatr, miejsce sztuki oraz niesamowitych wydarzeń – mowa o Teatrze Odeon. Odkryj razem z nami niezwykłą historię tego miejsca.

Historia teatru

Znajdujący się nieopodal Pałacu Luksemburskiego Teatr Odeon powstał jako nowy przybytek dla Théâtre-Français. Inauguracja z udziałem Marii Antoniny nastąpiła w roku 1782. Jednak w czasie trwania Rewolucji Francuskiej zespół Théâtre-Français du faubourg Saint-Germain został przepędzony z budynku w roku 1793. Od tego czasu swoją siedzibę miało tam wiele francuskich grup teatralnych Théâtre de la Nation (1789-1793), Théâtre de l’Égalité (1794-1796), Théâtre de l’Impératrice et Reine (1808-1818), Second Théâtre-Français (1819-1990). W międzyczasie budynek przebudowywano, ozdabiano i poprawiano kilkukrotnie, między innymi z powodu dwóch wielkich pożarów (w 1799 i 1818 roku), które naruszyły konstrukcję. Obecnie mieści się tu Odéon–Théâtre de l’Europe, czyli paryski teatr publiczny.

Teatr Odeon

Mieszczący się w 6. dzielnicy Paryża teatr Odeon może pomieścić na widowni 800 osób. Zachwyca także sam wygląd architektoniczny budynku w stylu neoklasycystycznym oraz jego wnętrze w stylu włoskim – przestrzeń artystów o kształcie prostopadłościanu i widownię w formie półkola. Teatr ozdabiają liczne rzeźby i malowidła. Oprócz sal w jego skład wchodzi także foyer, przedsionek, biblioteka oraz pokój Rogera Blina (francuskiego aktora i reżysera teatralnego). To właśnie w Teatrze Odeon Pierre Beaumarchais stworzył Wesele Figara. W roku 1947 budynek wpisano na listę zabytków Paryża. W latach 2002-2006 budynek odnawiano, a spektakle zostały przeniesiono do nowootwartego Atelier Berthier. Po zakończeniu odnawiania, sala została na stałe miejscem wystawiania sztuk Teatru Odeon. Mieszczący się w 17. dzielnicy budynek był wcześniej wcześniej magazynem, składem dekoracji z Opery Garnier. Sala pomieści około 500 osób.

tear odeon paryż

Therealalzoo/Wikimedia Commons

Godziny otwarcia i ceny biletów:
-w zależności od spektaklu

Adres:
Teatr Odeon
Place de l’Odéon
75006 Paryż

Atelier Berthier
1 rue André Suarès
75017 Paryż

Dojazd:
metro 4 lub 10 stacja Odéon (teatr Odeon)
metro 13 lu RER C stacja Porte de Clichy (Atelier Berthier)

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

chiński nowy rok paryż