Top 5 kościołów w Paryżu

Paryskie kościoły są naprawdę niezwykłe. Dzisiaj polecamy Wam pięć najbardziej znanych przybytków sakralnych w stolicy Francji. Sprawdźcie gdzie warto się wybrać.

Katedra Notre-Dame

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych na świecie kościołów paryskich jest katedra Notre-Dame. Ten przybytek sakralny budowano ponad 180 lat, a jej najstarsze części pochodzą z IX wieku! Warto obejrzeć kościół zarówno z zewnątrz jak i w środku. Na zewnątrz warto zwrócić uwagę na liczne płaskorzeźby, przepiękny portal oraz gargulce. W środku z kolei katedra Notre-Dame zachwyca licznymi witrażami, obrazami oraz imponującymi organami. Gotycka katedra znajduje się na paryskiej wyspie Cité, gdzie można podziwiać także Conciergie, Pałac Sprawiedliwości czy kaplicę Saint-Chapelle. Wiele osób dziwi się, że poza katedrą Notre-Dame w Paryżu znajdują się także kościołów z tym członem takie jak Notre-Dame-des-Lorette, Notre-Dame des Champs, Notre-Dame-de-l’Assomption, Notre-Dame de Compassion i wiele innych.

Adres:
6 Parvis Notre-Dame – Pl. Jean-Paul II
75004 Paryż

Dojazd:
metro 4 stacja Cité

Bazylika Sacré-Coeur

Na wzgórzu, w dzielnicy Montmartre znajduje się niezwykła bazylika Sacré-Coeur (Najświętszego Serca Jezusowego). Wykonana z trawertynu elewacja, sprawia, że budynek ma niezwykłą biało-szarą barwę. Wysiadając z metra na stacji Anvers trzeba będzie przejść wąską uliczką z licznymi sklepikami z pamiątkami, a następnie pokonać długie schody – nasze zmęczenie wchodzeniem wynagrodzi nam przepiękna panorama Paryża i widok na bazylikę. Budowa na przełomie XIX i XX wieku bazylika Sacré-Coeur jest w środku ozdobiona przepięknymi freskami i rzeźbami. Przy kościele znajduje się także najcięższy dzwon w Paryżu – waży aż 19 ton!

Adres:
35 Rue du Chevalier de la Barre
75018 Paryż

Dojazd:
metro 2 stacja Anvers

top 5 kościołów w paryżu

Katedra Notre-Dame,
Nicolas von Kospoth/Wikimedia Commons

Opactwo i kościół Saint Germain des Prés

Kościół oraz opactwo Saint Germain des Prés ma bardzo długą tradycję i historię. Do dnia dzisiejszego zachował się pochodzący z XI wieku kościół oraz pałac opata z wieku XVI. Skromny kościół w stylu romańskim przez lata był miejscem pochówku królów z rodziny Merowingów. Opactwo Saint Germain des Prés jest związane z Polską. Od 1669 roku do swojej śmierci w roku 1672 król Jan II Kazimierz sprawowal tam rolę opata. Króla pochowano na Wawelu, jednak jego serce znajduje się w kościele Saint Germain des Prés.

Adres:
3 Place St Germain des Prés
75006 Paryż

Dojazd:
metro 4 stacja Saint-Germain-des-Prés

Kaplica Sainte-Chapelle

Kolejnym niezwykłym miejscem jest kaplica Saint-Chapelle. Nie jest to co prawda kościół, a kaplica, ale jej wyjątkowość sprawiła, że postanowiłyśmy ująć ją w spisie Top 5 kościołów w Paryżu. Wybudowana w IX wieku z inicjatywy Ludwia IX kaplica była przeznaczona dla rodziny królewskiej. Kaplica w gotyckim stylu została wzniesiona, aby przetrzymywać tam relikwie korony cierniowej i świętych patronów Francji. W XVII wieku w wyniku pożaru, a potem powodzi kaplica Sainte-Chapelle została mocno zniszczona, w XIX wieku zadbano o jej częściową odbudowę i renowację. Kaplica zachwyca przepięknymi witrażami, na których przedstawione 1134 sceny biblijne. Możemy podziwiać tam także dużą rozetę i kilka posągów świętych.

Adres:
8 Boulevard du Palais
75001 Paryż

Dojazd:
metro 4 stacja Cité

Bazylika Saint-Denis

W swoim wpisie nie mogłyśmy pominąć bazyliki Saint-Denis, w podparyskiej miejscowości, do której można dojechać metrem. Bazylika Saint-Denis od VI do XIX wieku służyła jako miejsce pochówku francuskich władców, ich żon i dzieci. Przechowywano tam także relikwie, przedmioty liturgiczne oraz insygnia koronacyjne Francji. Wiele osób mówi, że bazylika Saint-Denis jest pierwszym budynkiem gotyckim. Kościół ma trzy wejścia, jest ozdobiony tympanonami, płaskorzeźbami i rzeźbami. Fasadę zdobią także kolumny i zegar. W środku można podziwiać nagrobki królewskie, kryptę, witraże czy imponujące organy.

Adres:
1 Rue de la Légion d’Honneur,
93200 Saint-Denis

Dojazd:
metro 13 stacja Basilique de Saint-Denis
UWAGA! Metro 13 od stacji Fourche jedzie w dwóch kierunkach, należy wybrać metro jadące w kierunku Saint-Denis

Nie tylko top 5 kościołów w Paryżu

W Paryżu znajduje się wiele zabytkowych i przepięknych kościołów. W wielu z nich możemy podziwiać znane organy. Oprócz wymienionych miejsc warto odwiedzić jeden z najstarszych kościołów w Paryżu – église Saint-Julien-le-Pauvre. Można także przyjrzeć się pierwszej żelbetonowej konstrukcji sakralnej (église Saint-Pierre de Montmartre) czy odwiedzić miejsce poświęcone cudownemu medalikowi (kaplica Matki Bożej od Cudownego Medalika). Warto wybrać się do kościoła Saint-Philippe-de-Roule czy Madeleine, gdzie odbyły się pogrzeby polskich wieszczów. Polecamy Wam także przepiękny kościół świętego Eustachego czy Augustyna.

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

top 5 zabytków paryżadzielnica łacińska