Top 5 parków w Paryżu

Coraz częściej zdarzają się naprawdę ciepłe dni – zmierza do nas wiosna. Podczas tej pory roku najbardziej lubimy spacerować po stolicy Francji. Dzisiaj stworzyłyśmy dla Was listę top 5 parków w Paryżu, sprawdźcie gdzie warto pospacerować.

Tuileries

Spacerując po centrum Paryża warto zajść do Tuileries. Są one umiejscowione na paryskiej osi historycznej – między Place de la Concorde a Luwrem, niedaleko od Pól Elizejskich. Ten publiczny obecnie park jest świetnym miejscem na odpoczynek w trakcie spaceru. Możemy przysiąść tam na ławce, metalowym krzesełku czy leżaku. Tuileries zachwycają swoimi walorami przyrodniczymi, ale także pięknymi rzeźbami. Przy wejściu od strony Place de la Concorde znajduje się tak zwany Bassin Octognal, czyli akwen o kształcie ośmiokąta. Paryżanie jak i turyści z chęcią tam odpoczywają. Na terenie parku znajduje się kilka punktów gastronomicznych oraz dwa muzea – Jeu de Paume i Musée de l’Orangerie. Stworzone w XVI wieku ogrody Tuileries mają powierzchnię 25,5 hektara.

Adres:

Jardin des Tuileries,
75001, Paryż

Dojazd:

metro 1 stacja Tuileries
metro 1, 8 lub 12 stacja Concorde

Park Monceau

Niedaleko Pól Elizejskich (jednak w odwrotnym kierunku niż Tuileries) znajduje się Park Monceau.
Założony w 1852 park ma kilka alejek z nazwami na cześć wielkich malarzy XVII wieku. Tereny zielone zostały ozdobione marmurowymi rzeźbami pisarzy i muzyków, między innymi Fryderyka Chopina. W parku nie brak ciekawych architektonicznie rozwiązań – możemy podziwiać tam kolumnadę, rotundę, arkady, a nawet piramidę. Miejsce jest świetnym pomysłem dla rodzin z dziećmi – maluchy mogą pobawić się na placu zabaw czy karuzeli.

Adres:

Parc Monceau
35 Boulevard de Courcelles, 75008 Paryż

Dojazd:

metro 2 stacja Monceau

top 5 parków w paryżu

Top 5 parków w Paryżu: Park Monceau; źródło: Arundhati bakshi/Wikimediac Commons

 

Ogród Luksemburski

Jednym z większych parków miejskich w Paryżu jest Ogród Luksemburski. Ogród powstał około roku 1612 na życzenie Marii Medycejskiej, był wzorowany na florenckich ogrodach Boboli. Początkowo dostęp do niego miała jedynie rodzina królewska, od XVIII wieku tereny są parkiem miejskim. Uwielbiany przez paryżan park nazywany jest zdrobniale „Luco”. Na terenie parku, a dokładnie w okazałym Pałacu Luksemburskim swoją siedzibę ma francuski Senat. Ogród Luksemburski ma wiele niezwykłych zakątków pełnych nietuzinkowych drzew, krzewów, kwiatów i innych roślin. Część z nich można podziwiać w oranżerii i szklarni.  Tereny zielone są ozdobione niezwykłymi rzeźbami (m.in. przedstawiające Eugène’a Delacroixa czy Fryderyka Chopina) – jest ich ponad 100. Ogród Luksemburski słynie także ze swoich fontann – Fontanny Medyceuszy (fr. Fontaine Médicis) oraz Fontanny Czterech Stron Świata (fr. Fontaine des Quatre-Parties-du-Monde). Na terenie parku znajduje się także Musée du Luxembourg, estrada koncertowa, teatr marionetek, ule i pasieka. Można spędzić miło czas delektując się kawą w kawiarni na terenie parku czy grając na kortach tenisowych. Interesującym obiektem w parku jest karuzela zaprojektowana w 1880 roku przez Charlesa Garniera.

Adres:

Jardin du Luxembourg,
75006 Paryż

Dojazd:

metro RER B stacja Luxembourg

Park des Buttes-Chaumont

Na liście top 5 parków w Paryżu nie mogło zabraknąć Parku des Buttes Chaumont. Tereny zielone w 19. dzielnicy są jednymi z największych w stolicy Francji. 25 hektarowy park jest pełny uroczych zakątków. Możemy spędzić tam czas przy kojącym strumyku, żywiołowym wodospadzie czy odpocząć nad jeziorem. Ciekawymi miejscami w parku są grota oraz wyspa w formie klifu. Park Buttes Chaumont jest pełny niezwykłych gatunków drzew, krzewów, kwiatów oraz ptaków (sowy czy dzięcioły zielone). Na tym terenie znajduje się także kilka miejsc restauracyjnych i rozrywkowych.

Adres:

Parc des Buttes Chaumont
1 rue Botzaris, 75019 Paryż

Dojazd:

metro 7 bis stacja Buttes Chaumont
metro 7bis stacja Botzaris

top 5 parków w paryżu park monceau

Top 5 parków w Paryżu: ogród alpejski w Jardin des Plantes, źródło: Spiridon MANOLIU/Wikimedia Commons

Jardin des Plantes

5. dzielnicy Paryża znajduje się Jardin des Plantes. Na jego terenie mieszczą się liczne zabudowania – szklarnie, archiwa, biblioteki, menażeria oraz Muzeum Historii Naturalnej. Przepiękny i bardzo różnorodny pod względem botanicznym park zdobią liczne studnie i fontanny oraz rzeźby. Warto zwrócić uwagę na takie miejsca jak Allée Alfred Lacroix-Edmond Perrier z pięknymi platanami czy drzewo Ginko Biloba. Jardin des Plantes jest miejscem, gdzie można zobaczyć wielowiekowe drzewa m.in. odrost korzeniowy Robinii z roku 1610, cedr libański zasadzony w roku 1734 czy dąb wielkoowocowy zasadzony w roku 1811. Z pewnością zachwyci Was także ogród różany ze 170 odmianami róż czy ogród alpejski.

Adres:

Jardin des Plantes
57 rue Cuvier,
75005 Paryż

Dojazd:

metro 7 lub 10 stacja Jussieu
RER C stacja Austerlitz

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

zoo w paryżuRestauracja Café du Dôme w Paryżu