Zoo w Paryżu – przydatne informacje

Jeśli lubicie chodzić po parkach zoologicznych powinniście koniecznie odwiedzić do zoo w Paryżu. Dzisiaj podpowiadamy Wam jak tam dojechać, zdradzamy kilka przydatnych informacji i opowiadamy o historii oraz różnorodności tego miejsca.

Zoo w Paryżu

Park zoologiczny w Paryżu (fr. Parc zoologique de Paris) został otwarty w roku 1934. Jego symbolem i elementem rozpoznawczym stała się sztuczna, 65-metrowa skała. Zoo było zbudowane zgodnie z projektem hamburskiego przybytku tego rodzaju autorstwa Carla Hagenbeca. Idea zoo bez barier miała być realizowana dzięki ukształtowaniu terenu dogodnemu dla zwierząt, odwzorowującego ich naturalne środowisko. Zwierzęta nie były przetrzymywane w klatkach, miały wolne wybiegi. Taka forma bardzo spodobała się paryżanom jak i turystom, którzy z chęcią przychodzili do zoo w Paryżu.

Z czasem jednak ogrodzenia jak i elementy wyposażenia uległy degradacji, od roku 2008 przez sześć lat od roku trwała reorganizacja pracy zoo, jego remont i dostosowanie do wymagań XXI wieku. Inwestycja pochłonęła 167 000 000 euro, ale zapewniła bezpieczeństwo i dobre warunki zarówno zwierzętom jak i odwiedzającym. Jest to jedyne zoo na świecie, które zostało w całości przebudowane.

Ponowne otwarcie

Zoo w Paryżu zostało otwarte ponownie w roku 2014, w tym samym roku świętowano 80 lat od jego otwarcia. Park ma ponad 14,5 hektarów powierzchni, mieszka tam 2000 zwierząt reprezentujących 180 gatunków. Na terenie parku znajduje się specjalna szklarnia, która imituje warunki równikowe, ma ona powierzchnię 4000m2.

Park zoologiczny w Paryżu jest podzielony na pięć biostref (fr.biozone): Patagonię, Sawannę-Sahel (Afryka), Europę, Amazonię-Gujanę i Madagaskar. Park bierze udział w 44 programach hodowlanych mających na celu podtrzymanie oraz zwiększenie liczby osobników danych gatunków. Zoo w Paryżu dysponuje własną kuchnią, gdzie przygotowane są posiłki dla zwierząt. Na terenie parku znajduje się także specjalny szpital weterynaryjny, gdzie można leczyć (a także obrazować i operować) każdy gatunek zwierząt. W 2015 roku park zoologiczny w Paryżu odwiedziło 900 000 osób – placówka zajęła wtedy piąte miejsce na liście najczęściej odwiedzanych zoo we Francji.

zoo w paryżu

Zoo w Paryżu, źródło: Paris16/Wikimedia Commons

Zwierzęta i atrakcje w parku zoologicznym

W zoo w Paryżu można podziwiać różnorodne zwierząt – ssaków, ptaków, gadów, płazów, ryb i stawonogów (owady, skorupiaki, pajęczaki). W parku mieszka wiele gatunków małp – między innymi pawiany, maki szerokonose, lemury katta, wełniaki oraz niezwykłe okazy zwierząt z rodziny kotowatych: lwy, pumy, jaguary. Odwiedzający z chęcią podziwiają pingwiny, nosorożce, żyrafy czy zebry. Warto obejrzeć także wydry, foki, rosomaki, rysie. Swoim wyglądem z pewnością zaskakują fossy madagaskarskie, manaty karaibskie czy mrówkojady wielkie. Na terenie parku rozmieszczonych jest wiele tablic informacyjnych, są tam także sale edukacyjne z tablicami interaktywnymi. W parku można wypożyczyć wózki inwalidzkie czy spacerowe – wszystko, aby zachęcić wszystkich do odwiedzenia zoo. Na terenie znajduje się kilka punktów gastronomicznych oraz księgarnia. Zoo w Paryżu jest doskonałym miejscem na całodzienną atrakcyjną wycieczkę.

Godziny otwarcia:

Od 1 stycznia do 30 marca
10:00 – 17:00 poniedziałek, środa, czwartek, piątek, sobota, niedziela
*we wtorki zoo w Paryżu jest zamknięte, zoo jest czynne we wtorki w czasie wakacji oraz ferii szkolnych
Od 31 marca do 30 kwietnia
09:30-18:00 poniedziałek-piątek
09:30-19:30 sobota-niedziela, w trakcie wakacji oraz ferii szkolnych
-kasy są zamykane godzinę przed zamknięciem parku

*na oficjalnej stronie parku zoologicznego nie są obecnie podane godziny otwarcia zoo w kolejnych miesiącach

Bilety:

-bilet normalny (dla osób powyżej 13 roku życia) 20 euro
-bilet dla dzieci w wieku 3-12 lat 15 euro
-w sprzedaży są także roczne bilety wstępu (z dowolną ilością wejść)

Adres:

Avenue Daumesnil,
75012 Paryż

Dojazd:

metro 8 stacja Porte Dorée
tramwaj 3a stacja Porte Dorée

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

bilety na rejs po sekwanietop 5 parków w paryżu