Top 5 rzeźb w Paryżu: najciekawsze dzieła

Paryż uchodzi za stolicę sztuki, od pokoleń z tym miejscem związani byli liczni artyści. Przygotowałyśmy dla Was zestawienie top 5 rzeźb w Paryżu – sprawdźcie na jakie artystyczne dzieła warto zwrócić uwagę w miejskiej przestrzeni stolicy Francji.

Écoute

W samym środka Paryża, obok Forum Les Halles i tuż przy samym kościele świętego Eustacha miejski krajobraz zdobi rzeźba Écoute. Turyści często nazywają to dzieło sztuki „uchem Paryża” czy „uchem słuchającym sercem Paryża”. Wielka głowa z ręką przy uchu rzeczywiście wygląda jakby wsłuchiwała się w rytm miasta. Rzeźba z piaskowca została wykonana w 1986 roku. Dzieło nadal cieszy się dużą popularnością.

Adres:

1 Place René Cassin, 75001 Paryż

Dojazd:

metro 4 stacja Les Halles
RER A, B, D stacja Châtelet – Les Halles

Płomień wolności (fr. Flamme de la Liberté)

Na naszej liście top 5 rzeźb w Paryżu nie mogło zabraknąć Flamme de la Liberté. Dzisiaj Płomień wolności jest najbardziej kojarzony z tragicznym wypadkiem księżnej Diany, wiele osób myśli, że rzeźba upamiętnia właśnie to wydarzenie. Prawda jest jednak zupełnie inna. Rzeźba została podarowana Francji przez Stany Zjednoczone w roku 1989, czyli 8 lat przed wypadkiem księżnej Diany. Dzieło jest wyrazem przyjaźni francusko-amerykańskiej i podziękowaniem za pomoc w odrestaurowaniu statuy wolności.

Adres:

7 Place de l’Alma, 75008 Paryż

Dojazd:

metro 9 stacja Alma-Marceau
RER C stacja Gare du Pont de l’Alma

Lion de Belfort

Na liście top 5 rzeźb w Paryżu znalazło się także dzieło z najsłynniejszym paryskim lwem – Lion de Belfort. Znajdująca się od 1880 roku na placu Denfert-Rochereau rzeźba ma 4 metry wysokości i 7 metrów długości. Dzieło dłuta Auguste’a Bartholdiego zostało wykonane ze specjalnej miedzianej płyty. Lew patrzy w stronę paryskiej Statuy Wolności wyrzeźbionej przez tego samego artystę. Lion de Belfort jest pomniejszoną trzykrotnie repliką lwa wykutego w skale Belfort. Dzieło upamiętnia opór gerała Denfert-Rochereau podczas oblężenia twierdzy Belfort w czasie wojny prusko-francuskiej.

Adres:

2M Place Denfert-Rochereau, 75014 Paryż

Dojazd:

metro 4, 6 lub RER B stacja Denfert- Rochereau

top 5 rzeźb w paryżu

Top 5 rzeźb w Paryżu

Kolumna Wielkiej Armii

Znajdująca się na słynnym place Vendôme kolumna Wielkiej Armii wygląda naprawdę imponująco. Rzeźba została częściowo wykonana z przetopionych armat austriackich i rosyjskich, ma liczne elementy ozdobne oraz postać Napoleona na samej górze. Monument ma 44 metry wysokości i 3 metry obwodu.

Adres:

Place Vendôme, 75001 Paryż

Dojazd:

Na miejsce można dojść pieszo w przeciągu 6-8 minut z różnych stacji metra:
metro 1, 8 lub 12 stacja Concorde
metro 8, 12 lub 14 Madeleine
metro 3, 7, 8 stacja Opéra
metro 3 stacja Quatre-Septembre
metro 7 lub 14 stacja Pyramides
metro 1 stacja Tuileries

Kciuk (fr. Le Pouce)

Na terenie słynnej „dzielnicy” La Défense nieopodal Paryża znajduje się rzeźba warta wspomnienia. Wysokie na prawie dwa metry dzieło w kształcie kciuka zostało wykonane przez Césara (Baldaccini). Dzieło wpisuje się w cykl rzeźb artysty wyglądających jak kciuk, znajdują się one w kilku miastach Francji, w Niemczech, Danii, Arabii Saudyjskiej, Stanach Zjednoczonych i Korei Południowej. Le Pouce został zainaugurowany na La Défense w roku 1994.

Adres:

14 Place Carpeaux, 92800 Puteaux

Dojazd:

metro 1 RER A stacja La Défense

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

umbrella sky projectjajka Fabergé