Umbrella Sky w Paryżu

Niedawno na naszym profilu na Facebooku i Instagramie pojawiły się zdjęcia kolorowych parasolek w Village Royale w Paryżu. Niezwykłe niebo z parasolek niedaleko Madeleine jest miejscem, które warto odwiedzić teraz w Paryżu.

Umbrella Sky Project

Ekspozycje z kolorowych parasolek nie są nowością, zdobią miasta na całym świecie już od kilku lat. Umbrella Sky Project powstał w Portugalii, twórcą jest agencja Sextafeira Produções. Pierwsza ekspozycja została przedstawiona w portugalskiej miejscowości Agueda podczas dorocznego festiwalu sztuki w roku 2012. Realizacja projektu łączy w sobie przyjemne z pożytecznym – ożywia intensywnymi barwami przestrzeń miejską, pobudza wyobraźnię, jest ciekawym miejscem dla turystów, sposobem na artystyczną ekspresję, a jednocześnie zapewnia cień przechodniom. Przez osiem lat trwania projektu, w jego licznych realizacjach delikatnie zmieniano konwencję.

W ramach projektu powstało Pink Sky wykonane jedynie z różowych parasolek w Sanary-sur-Mer, białe niebo w hotelu Ritz-Carlton w Bahrajnie, bożonarodzeniowa kompozycja w Metz czy niebo z parasolek w kształcie słoneczników w Beja. Umbrella Sky Project realizowano w Portugalii (Agueda, Beja, Lizbona, Póvoa de Varzim, Setúbal), Stanach Zjednoczonych (Pittsburg, Pensacola), we Francji: w Saint-Chamond w regionie Owernia-Rodan-Alpy, w Sanary-sur-Mer w regionie Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże, w Metz w regionie Grand Est. Artystyczne konstrukcje są wykonywane przez różnych artystów, wiele osób inspiruje się projektem do tworzenia własnych kompozycji, dlatego tak naprawdę niebo z parasolek możemy podziwiać w wielu miejscach na świecie, a nie tylko w wymienionych powyżej miastach.

umbrella sky w paryżu

Umbrella Sky w Paryżu

Umbrella Sky w Paryżu

Niezwykła ekspozycja w 8. dzielnicy Paryża zachwyca nie tylko mieszkańców miasta, ale także turystów. Umbrella Sky, czyli niebo z parasolek jest ekspozycją polegająca na rozwieszeniu licznych kolorowych parasolek w przejściach między butikami i na placu w Village Royale, niedaleko Madeleine. Village Royale jest znanym i prestiżowym miejscem w Paryżu, znajdują się tam butiki takich marek jak Chanel, Dior, Agatha czy Anne Fontaine. Nie po raz pierwszy przestrzeń ta jest wykorzystywana do pokazania sztuki. Village Royale zdobiły już rzeźby Juliena Marinettiego, Richard Orlinski, Daniel Hourde, Bruno Catalona, Joel Canat czy Dirk de Keyzer. Autorką wystawy Umbrella Sky w Paryżu jest Patricia Cunha. Na całość „nieba” składa się 800 parasolek w intensywnych kolorach – pomarańczowym, różowym, żółtym, czerwonym, zielonym czy niebieskim. Niezwykłą wystawą inspirowaną Mary Poppins (bohaterką książek autorstwa Pameli L. Travers) można podziwiać do 4 lipca.

Adres:

25 Rue Royale, 75008 Paryż

Dojazd:

metro 8, 12 lub 14 stacja Madeleine

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

top 5 rzeźb w paryżu