Tour Montparnasse – niezwykła wieża w Paryżu

Oprócz wieży Eiffla Paryż ma drugą niesamowitą wieżę – Tour Montparnasse. Odkryjcie jej historię, sprawdźcie gdzie się znajduje oraz jak tam trafić.

Tour Montparnasse (wieża Montparnasse)

Określeniem Tour Montparnasse określa się w Paryżu wysoki wieżowiec i należące do niego centrum handlowe. Obiekt powstał w latach 1969-1973, w 15. dzielnicy Paryża. Architektami budynku byli Eugène Beaudouin, Urbain Cassan, Louis Gabriel de Hoÿm de Marien i Jean Saubot. Wieżowiec ma 59 kondygnacji, z czego 54 piętra są przeznaczone na biura. Każde pięto ma powierzchnię niemal 2000 m2.  Od 1972 aż do roku 2009 Tour Montparnasse była najwyższym budynkiem w Paryżu, obecnie jest nim Tour First (wysokość strukturalna 231 metrów). Wieża Montparnasse mierzy 210 metrów. Budynek ma masę 120 000 ton. Znajduje się w nim 25 wind i 7200 okien. W 1995 roku Alain Robert wspiął się na szczyt wieżowca, mimo że był bliski upadku. Tour Montparnasse była wielokrotnie opisywana w literaturze oraz pokazywana w filmach.

Wszystkie kondygnacje budynku razem z tarasem zajmują ponad 120 000 m2, taras na 59. piętrze jest dostępny dla zwiedzających. Zimą (tak jak było w tym roku) powstaje tam olbrzymie lodowisko z widokiem na Paryż. Latem w pogodne dni możliwy jest widok na Paryż w promieniu 40 km. Na 56. piętrze budynku znajduje się przeszklona sala, do której można dojechać najszybszą windą w Europie (196 metrów w 6 sekund). W budynku znajduje się również słynna restauracja Ciel de Paris i kawiarnia.

Kontrowersje

Od samego początku, jeszcze w trakcie budowy wieża Montparnasse budziła wiele kontrowersji. Gigantyczne rozmiary i prosta architektura spotkała się z krytyką wielu architektów. Krytyka była częściowo związana ze „zniszczeniem atmosfery dzielnicy Montparnasse” wcześniej związanej z życiem artystycznym, charakteryzującej się małymi restauracjami, niskimi budynkami (głównie 5-piętrowe kamienice) i wąskimi uliczkami. Część osób krytykowało projekt ze względu na zniszczenie paryskiego pejzażu miasta. Doprowadziło to o tego, że w 1974 roku władze Paryża zabroniły budowania wieżowców w obrębie centralnym miasta. W 2008 budynek został uznany za drugi najbrzydszy budynek na świecie. W 2005 roku Tour Montparnasse miała obowiązkowy przegląd techniczny. Stwierdzono wtedy jednoznacznie, że budowla zawiera duże ilości azbestu, który może zagrażać pracującym w środku ludziom. Wymiana płat wiązałaby się z ogromnym nakładem finansowym i zamknięciu wieży przynajmniej na 3 lata. Ponadto doszło tam do kilku samobójstw.

Taras widokowy:
godziny otwarcia: poniedziałek-niedziela 9:30-23:30

ceny biletów:
normalny: 18 euro
student: 15 euro
dziecko (4-11 lat): 9,5 euro
osoby niepełnosprawne: 8,5 euro
dziecko poniżej 4 roku życia: wstęp darmowy

-można kupić bilet ważny na dwa wejścia w czasie 48 godzin

Adres:
avenue du Maine 33,
75015 Paryż

Dojazd:
metro 4, 6, 12 lub 13 stacja Montparnasse-Bienvenüe

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

Wystawa światowa w Paryżu w 1937 rokufontaine de la victoire