Wystawa światowa w Paryżu w 1937 roku

Dzisiaj omawiamy dla Was kolejną, szóstą, a tym samym ostatnią światową ekspozycję w stolicy Francji. Wystawa światowa w Paryżu w 1937 była naprawdę niesamowitym wydarzeniem, przekonajcie się o tym sami!

Wystawa światowa w Paryżu w 1937 roku

Wystawa przebiegała pod hasłem Sztuki i techniki we współczesnym życiu (fr. Les Arts et les techniques dans la vie moderne), trwała od 25 maja do 25 listopada 1937 roku. Wzięło w niej udział 31 000 000 osób. Swój dorobek na 101 hektarach (Palais de Chaillot, Pola Marsowe, brzegi Sekwany) zaprezentowały 44 kraje. Przy Porte Maillot prezentowane było rzemiosło, życie wiejskie i dokonanie w kwestii higieny – do dzisiaj widać ślady po pawilonach, kiedy przyjrzymy się dobrze płytom chodnikowym. Z kolei Porte de Saint-Cloud, gdzie odbywała się wystawa sportu i polowań, ozdobiono przepięknymi rzeźbami Landowskiego (są tam do dziś!). Atrakcją niewątpliwie był Pałac Wynalazków (fr. palais de la Découverte), gdzie można było oglądać różnego rodzaju doświadczenia (między innymi chemiczne, fizyczne). W budynku znajdowała się także sala poświęcona małżeństwu Curie. Na wystawie zaprezentowano trzyosobowe samochody, lokomotywy parowe i elektryczne. Polska przedstawiła pociąg barowo dancingowy z urządzeniem kinowym i prysznicem, wagon z salą operacyjną oraz pociąg turystyczny. Niezwykle wyglądał także tak zwany Pawilon Świateł (dzisiaj można podziwiać go w Palais de Tokyo). W czasie wystawy zostaje zaprezentowanych wiele dzieł, między innymi Guernica Pabla Picassa. W 1937 odbył się także konkurs architektoniczny – to na niego zbudowano dwa główne budynki tej wystawy.

Palais de Chaillot i Palais de Tokyo

Wystawa  światowa w Paryżu w 1937 roku wybudowano Palais de Chaillot i Palais de Tokyo. Palais de Chaillot miał zastąpić zburzony palais du Trocadéro. Do dzisiaj jest to jedno z najlepszych miejsc widokowych na wieżę Eiffla i Pola Marsowe, często odwiedzane przez turystów. W budynku mieści się Muzeum Człowieka, Muzeum Morskie, Cité de l’architecture et du patrimoine oraz théâtre national de Chaillot. Z kolei Palais de Tokyo zostało zbudowane na terenie bazy wojskowej i ambasady Polski. W ramach rekompensaty Polska dostaje do użytkowania Hôtel de Sagan (Hôtel de Monaco), który jest siedzibą ambasady do dnia dzisiejszego. Palais de Tokyo stało się muzeum sztuki nowoczesnej.

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

église Saint-Pierre-de-Montrouge w Paryżutour montparnasse