Wyścig kolarski Tour de France

Nie trzeba być frankofilem, aby kojarzyć wyścig kolarski Tour de France. Trwające przez trzy tygodnie zawody przyciągają na trasie, ale także przed telewizory miliony fanów z całego świata. Dzisiaj opowiadamy Wam o historii tego przedsięwzięcia.

Tour de France

Słynny wyścig kolarski Tour de France odbył się po raz pierwszy w 1903 roku. Inicjatorem zawodów był Henri Desgrange – kolarz oraz wydawca gazety sportowej L’Auto. Wyścig miał konkurować z dwoma innymi słynnymi w tym czasie wyścigami kolarskimi Paris-Brest-Paris (od nazwy tego konkursu pochodzi nazwa jednego z doskonałych francuskich deserów Paris-Brest!) i Bordeaux-Paris. Szybko okazało się, że po za popularnością samego wyścigu na organizacji wydarzenia zyskała także sportowa gazeta – była to dla niej darmowa reklama i doskonała okazja do promowania. Premierowy wyścig rozpoczął się 5 lipca 1903 roku w miejscowości Montgeron pod Paryżem. Jego trasa składała się z 6 etapów (niektóre wynosiły nawet 400 km), prowadziła przez takie miasta jak Paryż, Lyon, Marsylia, Tuluza, Bordeaux, Nantes. Z biegiem lat formuła konkursu była doskonalona, etapy skracano, ale zwiększano ich liczbę.Wyścig kolarski Tour de France odbywa się co roku i trwa około 3 tygodni. Wyjątkiem z brakiem konkursów były lata 1915-1918 ze względu na (działania militarne I wojny światowej) oraz 1940-1946 (działania militarne II wojny światowej). Od 1975 roku meta wyścigu znajduje się na Polach Elizejskich w Paryżu.

Koszulki i słynni zawodnicy

Metodą wyróżniania zawodników w Tour de France są koszulki. W żółtej koszulce jeździ lider klasyfikacji generalnej, w zielonej lider klasyfikacji punktowej. Stosowane są także biała koszulka w czerwone grochy (lider klasyfikacji górskiej) oraz biała (lider klasyfikacji młodzieżowej). Jeśli chodzi o zawodników, rekordową ilość zwycięstw (taką samą, po 5 wygranych) osiągnęli Francuz Jacques Anquetil, Francuz Bernanrd Hinault, Hiszpan Miguel Indurain oraz Belg Eddy Merckx. Największym osiągnięciem Polaków w Tour de France było zdobycie w roku 1993 trzeciego miejsca przez Zenona Jaskułę, warto wymienić także sukcesy Rafała Majki, który 2 razy zwyciężył w klasyfikacji górskiej (rok 2014 i 2016).

Sport w Paryżu

Stokpic/www.pixabay.com

Tour de France 2019

W tym roku (2019) wyścig rozpocznie się w Brukseli, aby upamiętnić 50. rocznicę zwycięstwa belgijskiego kolarza Eddy’ego Merckxa. Eddy Merckx pięciokrotnie zwyciężył w Tour de France, najdłużej spośród uczestników wszystkich edycji nosił koszulkę lidera (aż 111 dni!), trzykrotnie został najlepszym sprinterem, zwyciężył w 34 etapach, z czego w 8 w jednej edycji. Tour de France 2019 będzie mieć 21 etapów w tym 1 z jazdą drużynowa na czas, 1 z jazdą indywidualną na czas, 8 na terenie płaskim, 4 na terenie pagórkowatym oraz 7 etapów górskich. Najdłuższy etap będzie liczył 230 kilometrów. Po 10. etapie nastąpi dzień przerwy. Meta wyścigu będzie miała miejsce jak zawsze na Polach Elizejskich w Paryżu. Udział w Tour de France 2019 wezmą 22 ekipy z różnych części świata, reprezentujące kraje takie jak Francja, Belgia, Wielka Brytania, Hiszpania, Holandia, Niemcy, Szwajcaria, Polska, Kazachstan, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Bahrajn,  Republika Południowej Afryki, Australia oraz Stany Zjednoczone. Wyścig kolarski potrwa od 6 do 28 lipca, jego trasa wynosi 3460 kilometrów.

Znaczenie

Tour de France razem z Giro d’Italia i Vueltą a Espana zalicza się do trzech najważniejszych kolarskich wyścigów świata. Spośród tych trzech imprez Tour de France jest największym kolarskim wyścigiem świata. Na popularność Tour de France wpływa kilka czynników: przede wszystkim długa historia wyścigu, fakt, że w zawodach zawsze startowali najlepsi kolarze danego okresu, skala trudności z niezwykle skomplikowanymi etapami górskimi, największa pula nagród oraz medialne zainteresowanie przedsięwzięciem od samego początku (gazety, radio, telewizja). Wokół konkursu nie brakuje także kontrowersji, szczególnie w temacie dopingu. Amerykański kolarz Lance Armstrong zwyciężył w 7 edycjach konkursu w latach 1999-2005, a w roku 2009 zajął 3 miejsce. Okazało się jednak, że zawodnik był pod wpływem środków dopingowych, w 2012 roku został on dożywotnio zdyskwalifikowany przez Amerykańską Agencję Antydopingową, w konsekwencji został on pozbawiony wszystkich zwycięstw w Tour de France oraz kilku innych konkursach.

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

zwiedzanie w upały paryżtop 5 barów w paryżu