Aristide Cavaillé-Coll – najsłynniejszy organmistrz francuski

Z pewnością nie raz słyszeliście (lub czytaliście w naszych artykułach) o organach Aristide’a Cavaillé-Colla. Dzisiaj chcemy przybliżyć Wam życiorys tego niezwykłego i znanego na całym świecie organmistrza francuskiego.

Aristide Cavaillé-Coll: życiorys

Zawód organmistrza był znany już w baroku, ale najprężniej rozwijał się w XIX wieku. To właśnie wtedy urodził się Aristide Cavaillé-Coll, który na zawsze zmienił historię organów. Cavaillé-Coll urodził się 4 lutego 1811 roku w Montpellier w rodzinie organmistrzów, od najmłodszych lat wykazywał zainteresowanie organami. Młody Aristide studiował matematykę, kiedy w 1830 roku zaprojektował razem z ojcem i bratem poïkilorgue, czyli rodzaj specyficznego pianina. W 1833 roku rodzina przeprowadziła się do Paryża. Aristide wystartował w konkursie na konstrukcję organów opactwa Saint-Denis i zachwycił jurorów. W 1841 ukończył niesamowite organy, które pokazały światu jego kunszt jako organmistrza i sprawiły, że jego kariera nabrała tempa.

Rozwój kariery

Z pomocą ojca i brata Aristide zbudował wiele organów dla paryskich świątyń, ale także przybytków sakralnych na całym świecie. Organy wykonywał między innymi dla kościołów w Wielkiej Brytanii, Belgii, Danii, Estonii, Holandii, Portugalii, Rumunia, Szwecji, we Włoszech, w Boliwii, Brazylii, Kanadzie, Chile, Kolumbii, Meksyku, Peru, Chinach, Indiach, na Kostaryce, Kubie i Haiti. Atelier Cavaillé-Colla znajdowało się w kamienicy na 13 avenue du Maine. Znajduje się tam tablica pamiątkowa. Od 1868 nad artystą zbierają się czarne chmury. Umiera jego żona, wojna w 1870 roku zatrzymuje proces produkcji i odbioru organów, a organmistrz musi brać pożyczki i zastawić pod hipotekę swoje atelier. W 1892 organmistrzowi grozi sądowa likwidacja, ale artyście udaje się sprzedać swój warsztat. Organmistrz zaczyna chorować na bardzo szybko postępującą chorobę oczu, umiera rok później 13 października 1899 roku. Został pochowany na cmentarzu Montparnasse. Jego imieniem i nazwiskiem nazwano asteroidę, poświęcono mu również kilka ulic i placów. Organy Cavaillé-Colla są uznawane za zabytki.

Organy Cavaillé-Colla

We Francji zachowało się 55 organów autorstwa Cavaillé-Colla, w tym 8 w Paryżu. W stolicy Francji organy Cavaillé-Colla możemy podziwiać między innymi w kościołach pod wezwaniem Notre-Dame, Sainte-Trinité de Paris, Notre-Dame-de-la-Croix de Ménilmontant, Notre Dame du Rosaire, Notre Dame d’Auteuil, Saint-Antoine-des-Quinze-Vingts, Notre-Dame de l’Assomption, Notre-Dame-de-Lorette, Madeleine, Saint-Roch, Saint-Vincent-de-Paul, Notre-Dame du Val-de-Grâce, Saint-Louis-d’Antin, église réformée de l’Étoile oraz basilique Sainte-Clotilde. Nie można zapomnieć o kościele Saint-Sulpice znajdują się największe organy w całej Francji – na 100 głosów.

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

Wystawa światowa w Paryżu w 1867 rokuwystawa światowa w paryżu w 1878