Znane postacie: fryzjer Antoni Cierplikowski

Zna go cała Francja, a w Polsce mówi się o nim rzadko. Antoni Cieplikowski zasłynął jako paryski mistrz fryzjerstwa. Poznajcie jego życiorys i losy w Paryżu.

Antoine, czyli Antoni Cierplikowski

Antoni Cierplikowski urodził się 24 grudnia 1884 roku w Sieradzu. Pochodził z niezamożnej rodziny, jego ojciec był szewcem. W wieku 11 lat po raz pierwszy zetknął się z fryzjerstwem i od razu się nim zafascynował. Jako młodzieniec uczył się fachu w zakładzie swojego wuja Pawła Lewandowskiego w Łodzi. W roku 1901 Antoni Cierplikowski wyjechał do Paryża.

Paryski fryzjer

W roku 1910 Antoniemu Cierplikowskiemu udało się otworzyć w Paryżu własny zakład fryzjerski. W roku 1909 zasłyną fryzurą na chłopczycę, którą zaproponował i wykonał aktorce Ève Lavallière. To właśnie takie fryzury oraz kreacje Coco Chanel wpłynęły na modę lat międzywojennych. Paryski mistrz fryzjerstwa polskiego pochodzenia czesał w swoim atelier przy rue Cambon w 1. dzielnicy Paryża wiele sław. Ze znanych osobistości odwiedzających jego salon można wymienić aktorki Sarę Bernhardt i Brigitte Bardot czy piosenkarki Josephine Baker i Édith Piaf. Słynny Antoine (nazywany także Antoine de Paris, Monsieur Antoine) projektował fryzury do wielu filmów, współpracował między innymi z wytwórnią Metro-Goldwyn-Mayer.

Wielka sława i sukcesy

W latach 20. XX wieku Antoine miał około 60 zakładów fryzjerskich we Francji, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych (miał tam aż 121 salonów!), Japonii oraz Australii. W urządzaniu salonów pomagał mu jego przyjaciel Xawery Dunikowski. Jeden ze swoich salonów założył także w Polsce, w Warszawie. Antoine czuwał nad 400 fryzurami w czasie koronacji króla Anglii Jerzego VI.

Powrót do Polski

W latach 20. Cierplikowski przyleciał do Polski własnym samolotem, przelatując nad rodzinnym Sieradzem zrzucał z samolotu kwiaty. W 1957 Antoine napisał książkę Czesałem cały świat. Po śmierci swojej żony w 1969 genialny fryzjer postanowił wrócić do Polski. Antoni Cierplikowski został odznaczony w Polsce Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a we Francji Legią Honorową. Od 1970 Cierplikowski mieszkał w Sieradzu, zmarł 5 lipca 1976 roku. Został pochowany na cmentarzu w Sieradzu, a jego prawa ręka spoczywa na cmentarzu Passy – symboliczny grób zdobi rzeźba autorstwa Xawerego Dunikowskiego. Na cześć wspaniałego fryzjera w Sieradzu organizowany jest Open Hair Festiwal podczas którego tworzy się fryzury w otwartej przestrzeni miejskiej. Na rynku w Sieradzu od roku 2015 znajduje się także pomnik Cierplikowskiego.

Recent Posts

Start typing and press Enter to search

Guillaume Apollinairedomy towarowe w paryżu