Znane postacie – poeta Guillaume Apollinaire

Dzisiaj przedstawiamy Wam kolejną znaną postać związaną z Paryżem, tym razem to Guillaume Apollinaire. Poznajcie życiorys i twórczość artysty, odkryjcie związane z nim miejsca w stolicy Francji.

Dzieciństwo i młodość

Guillaume Apollinaire, a właściwie Wilhelm Apolinary Kostrowicki, urodził się 26 sierpnia 1880 roku. Był synem polskiej szlachcianki Angeliny Kostrowickiej, wnukiem Apolinarego Kostrowickiego – kapitana rosyjskiego wojska. W dzieciństwie młody Apollinaire mieszkał z matką i młodszym bratem w wielu miastach – Rzymie, Bolonii, Monako, Cannes, Nicei. Pierwsze próby literackie podjął w liceum, utwory były nawet wydawane. Mimo dobrych wyników w nauce Apollinaire nie zdał matury, wtedy jego zainteresowanie literaturą nasiliło się. Rodzina znowu przeprowadzała się kilka razy, mieszkała w w Aix-les-Bains, Lyonie, aż w 1899 trafiła do Paryża.

Życie w Paryżu

Apollinaire cały czas pisał wiersze, jednak postanowił znaleźć pracę. Ukończył kurs scenografii. Pracował jako asystent literata, w piśmie Tabarin. W latach 1899-1901 pisał Poetę zamordowanego, później wyjechał do Nadrenii, gdzie powstał jego cykl Wiersze Nadreńskie. W Nadrenii spotkał także swoją pierwszą wielką miłość – Annę Playden, oświadczył się jej, ale ukochana odmówiła. W kolejnych latach podróżował do Niemiec, Czech, Austrii. W 1901 debiutował swoimi wierszami na łamach miesięcznika La Grande France, rok później debiutował jako prozaik w La Revue blanche – wtedy po raz pierwszy użył pseudonimu Guillaume Apollinaire. Poeta pracował także jako dziennikarz. Zaczęto zapraszać go na salony i wieczory literackie, Guillaume Apollinaire publikował coraz więcej, był jednym z członków społeczności artystycznej na Montparnasse (przyjaźnił się z Pablem Picasso). W roku 1911 przyłączył się do Szkoły z Puteaux, gdzie kształtował się kubizm. Po wybuchu I wojny światowej Guillaume Apollinaire zaciągną się do wojska, służył w Legii Cudzoziemskiej. W roku 1916 został ranny po wybuchu granatu i przeniesiony do rezerwy. Poeta zmarł w wieku 38 lat, 9 listopada 1918 z powodu grypy hiszpanki. Pochowano go na cmentarzu Père-Lachaise.

Twórczość

Guillaume Apollinaire tworzył zgodnie z kilkoma kierunkami, jego twórczość krytycy wiązali z fowizmem, kubizemem oraz surrealizmem. Wyjątkowa twórczość artysty została doceniona na całym świecie, a osobisty kunszt do dzisiaj jest powodem zachwytów. Do najpopularniejszych dzieł artysty należą Wiersze nadreńskie, Alkohole, Poeta zamordowany i Kaligramy.

Ślady Guillaume Apollinaire w Paryżu

W Paryżu znajdziemy kilka miejsc związanych z artystą. Guillaume Apollinaire mieszkał przy bulwarze Saint-Germain 202, a także w Bateau-Lavoir. Na skwerze przed kościołem Saint-Germain-des-Prés znajduje się jego pomnik. Poeta często bywał w Café de Flore. Z kolei z twórczością poety wiąże się na przykład most Mirabeau.

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

palais des tuileriesantoine antoni cierplikowski