Znane postacie: Catherine Deneuve

Catherine Deneuve nazywa się często królową francuskiego kina. Wybitna aktorka zagrała w wielu wspaniałych produkcjach, ale nas fascynuje także jej życiorys, odkryjcie go razem z nami!

Krótka biografia

Catherine Deneuve (a właściwie Dorléac) urodziła się w roku 1943 w Paryżu. Pochodzi z rodziny z filmowymi tradycjami, zarówno jej ojciec jak i matka byli aktorami. Catherine miała starszą siostrę, która również była aktorką – w wieku 25 lat zginęła w wypadku samochodowym. Catherine Deneuve zagrała swoją pierwszą rolę filmową w wieku 13 lat. Przełomem w jej karierze była jednak rola w musicalu Parasolki z Cherbourga w reżyserii Jacques’a Demy. Sporo kontrowersji, ale także rozgłosu aktorka zyskała po premierze filmu Luisa Buñuela Piękność dnia. Znana aktorka miała romanse i zawierała związki małżeńskie z wieloma znanymi osobami. Przez wiele lat przyjaźniła się z projektantem mody Yves Saint Laurent. Ma dwójkę dzieci: syna Christiana i córkę Chiarę – oboje są aktorami. Deneuve mieszka obecnie w 6. dzielnicy Paryża.

Catherine Deneuve – filmy

Catherine Deneuve zagrała w ponad 100 filmach, ale jeszcze nie powiedziała pas. Ostatnio mogliśmy oglądać ją na ekranach w komedii Zupełnie Nowy Testament. Znana aktorka potrafi wcielić się w absolutnie każdą rolę i za to najbardziej ją uwielbiamy. Deneuve była ośmiokrotnie nominowana do nagrody Cezara jako najlepsza francuska aktorka roku, zwyciężyła dwa razy. Nagrodę zdobyła za role w filmach Ostatnie metro oraz Indochiny (za ten film była nominowana do Oskara). W 2008 aktorka została nagrodzona za całokształt twórczości na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes. Catherine Deneuve zagrała w takich filmach jak Najpiękniejsze oszustwa świata, Polowanie na mężczyznę, Wstręt (reż. Roman Polański), Panienki z Rochefort, Pigalak, We dwoje, Tańcząc w ciemnościach, 8 kobiet, Z podniesionym czołem.

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

bretania bretagneclaude monet impresjonizm