Znane postacie: kim była Kiki de Montparnasse?

Będąc w Paryżu, ale także czytając różne materiały o mieście kilka razy natknęłam się na wzmianki o Kiki de Montparnasse. Zawsze chciałam jednak dowiedzieć się o niej czegoś więcej. Niedawno natrafiłam na jej biografię.

Królowa Montparnassu

Mówiono na nią Kiki de Montparnasse lub Reine de la Montparnasse (czyli królowa Montparnassu), naprawdę nazywała się Alice Ernestine Prin. Była modelką, aktorką, piosenkarką kabaretową, ale przede wszystkim ucieleśnieniem paryskiej bohemy początku XX wieku. Urodziła się w roku 1901 jako nieślubne dziecko, miała trudne dzieciństwo – przez pierwsze 12 lat życia mieszkała ze swoją babcią w podparyskim Châtillon, ponieważ jej matka nie chciała się nią zajmować. W roku 1913 wróciła do Paryża, a w wieku 16 lat zła sytuacja finansowa zmusiła ją do podjęcia pracy jako modelka pozująca nago rzeźbiarzowi.

Kiki de Montparnasse

Rzeźba Pabla Gargallo, obraz Gustawa Gwozdeckiego
Husky, Mutter Erde/Wikimedia Commons

Praca i sztuka

W 1918 Alice Prin związała się z polskim artystą – Maurycym Mędrzyckim. Trzy lata później stała się muzą Mana Raya, który uznawał ją za ideał kobiecości i nadał jej słynny przydomek Kiki. To on wykonał jedno z najsłynniejszych zdjęć modelki – siedzącej tyłem, w turbanie, której ciało przypomina wiolonczelę. Dzięki kontaktom z artystami Alice szybko wkupiła się w łaski paryskiej bohemy. Raz zastąpiła nieobecną szansonistkę, co otworzyło jej drogę do kabaretu. Miała bardzo charakterystyczny wizerunek – czarne boa i podwiązki, wystawiane przez nią przedstawienie zawsze były dosyć wulgarne. W roku 1929 Kiki de Montparnasse wydała swój pamiętnik, który wywołał we Francji olbrzymi skandal. Wstęp do niego napisali Ernest Hemingway i Tsuguharu Fujita. Popularna Alice Prin (mawiano wtedy, że jej sława nie potrzebuje reklamy) kupiła podupadający kabaret i nazwała go Chez Kiki. W połowie lat 30. w środowisku artystycznym Paryża zaszło wiele zmian, z którymi królowa Montparnasse’u nie potrafiła się pogodzić, problemy finansowe, alkoholizm i narkotyki przyczyniły się do upadku gwiazdy XIV dzielnicy. Zmarła w wieku 52 lat, została pochowana na cmentarzu Montparnasse, artyści i mieszkańcy tłumnie przybyli na jej pogrzeb. Na jej cześć nazwano jeden z gatunków dalii.

Kiki w kulturze

Alice Prin uznaje się za ucieleśnienie duszy artystycznej czasów, w których żyła, przedstawicielkę paryskiej bohemy, muzę najsłynniejszych twórców sztuki tego okresu. Jej wizerunek był wielokrotnie naśladowany w filmach, przez gwiazdy kina i osoby związane ze sztuką czy osoby interesujące się modą lat 20. i 30. XX wieku. Do dzisiaj enigmatyczna postać Kiki budzi zainteresowanie, ale i kontrowersje, kiedy wychodzą na jaw coraz to nowsze fakty z jej bogatego w przeróżne historie życia.

**Większość informacji zawartych w artykule zaczerpnęłam z publikacji Lou Mollgaard Kiki. Królowa Montparnasse’u

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

Paryż oczami bohaterów powieści10. dzielnica