Początki kabaretu w Paryżu i rozkwit Montmartre

Kabaret powstał w XIX wieku, dwoma głównymi ośrodkami był Paryż i Monachium. Poznaj francuską historię tego rodzaju sztuki.

Chat Noir

W roku 1881 w Paryżu, w dzielnicy o niezbyt dobrej (ówcześnie) sławie – Montmartre, otwarto lokal Chat Noir (Boulevard Rouchechouart 84). Dlaczego wybrano taką nazwę? Kojarzy się ona bezpośrednio z utworem Edgara Allana Poe o tym samym tytule, czarodziejski kot stanowi symbol sztuki. Założone przez Rodolpha Salisa miejsce często nazywano także mianem kabaretu artystycznego. Początkowo odbywały się tam zamknięte spotkania dla artystów, z czasem jednak miejsce otworzyło się na gości. Niedługo później było to najbardziej oblegane miejsce w całym Paryżu, znane w Europie. Artyści (m.in. Paul Signac, Yvette Guilbert, Paul Verlaine) wystawiali tam improwizowane scenki, w czasie których często śpiewano. W 1885 roku kabaret zmienił swoją siedzibę, ale nadal pozostał na Montmartre. Z pewnością popularność lokalu przyczyniła się do zmiany wizerunku dzielnicy. Od tego czasu Montmartre postrzega się jako centrum bohemy artystycznej, artyści nie tylko uwielbiali (i uwielbiają) tam przebywać, wielu z nich mieszkało w tej części Paryża. Chat Noir zamknięto z powodów finansowych w 1896 roku.

Najstarszy kabaret europejski

Dziedzictwo słynnego kabaretu kontynuowało Moulin Rouge, które zostało założone w pierwszej lokalizacji Chat Noir. Budynek przebudowano, dodano słynny czerwony młyn oraz wielki, neonowy napis z nazwą. W 1891 Henri de Toulouse-Lautrec stworzył reklamujący miejsce plakat, który wzbudził wiele kontrowersji. Skandal tylko przyczynił się do rozpromowania miejsca. Główną wizytówką Moulin Rouge stał się charakterystyczny taniec – cancan. Występy miały i nadal mają charakter humorystyczny, z zabarwieniem erotycznym, wykorzystuje się w nich taniec, ale także elementy poetyckie czy liryczne piosenki, wiąże się je z takimi gatunkami jak burleska czy musical. Z najstarszym nadal istniejącym kabaretem europejskim związanych było wiele znanych osób – Charles Aznavour, Jacques Brel, Serge Gainsbourg czy Édith Piaf. Do popularnych miejsc na mapie Paryża należał także kabaret Lido czy Lapin Agile. Obecna forma kabaretowa jaką znamy w Polsce ma więc mało wspólnego ze swoim pierwowzorem.

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

zabytki paryżPalais-Bourbon