Église Saint-Ambroise w Paryżu

Dzisiaj omawiamy dla Was niezwykły kościół – Église Saint-Ambroise w Paryżu. Odkryj razem z nami to niezwykłe miejsce i poznaj jego historię. Sprawdź jak do niego dojechać.

Zarys historii

Pierwszy kościół w tym miejscu został stworzony w 1659 roku. Wygląd miasta zmieniał się jednak na przestrzeni lat. Miejsce było klasztorem, częścią innej parafii, kościołami. Obecny église Saint-Ambroise w Paryżu powstał w 1863 roku, budowę zakończono pięć lat później – w roku 1868. Budowa obiektu była związana z wielką przebudową Paryża. Wcześniej na tym miejscu stał między innymi skromny Notre-Dame-de-la-Procession. Architektem obecnego kościoła w 11. dzielnicy Paryża był Teodor Ballu, który był odpowiedzialny za budowę église de la Trinité i rekonstrukcję ratusza Hôtel de ville. Rok po wybudowaniu église Saint-Ambroise w Paryżu został konsekrowany.

Église Saint-Ambroise w Paryżu: wygląd

Kościół z całą pewnością zachwyca swoją architekturą. Budowla w stylu eklektycznym ma wiele elementów neogotyckich i neoromańskich. Budynek zdobią dwie wieże z iglicami. Główna część fasady jest ozdobiona rozetą z witrażem świętej Trójcy, posągami świętych i ażurowymi wieżyczkami. Wejść do kościoła można jednymi z trzech drzwi obramowanymi portalami. Budowla nawiązuje również do stylu bizantyjskiego. Z drugiej strony, konstrukcja ma w sobie nowoczesne jak na tamte czasy metalowe filary. Monumentalna forma i bogate zdobnictwo doskonale wpasowało église Saint-Ambroise w Paryżu w estetyczne dążenia Cesarstwa i przebudowę Haussmanna. Olbrzymia powierzchnia kościoła pozwala na odprawienie mszy dla 2500 wiernych. Église Saint-Ambroise w Paryżu ma 87 metrów długości, dysponuje również trzema wielkimi dzwonami Sainte Eugénie (1650 kg), Sainte Marie (1100 kg) i Sainte Catherine (816 kg).

W 1996 kościół stał się centralnym miejscem manifestacji 300 imigrantów z Afryki Północnej. Osoby te ubiegały się o prawo stałego pobytu we Francji. Świątynia była okupowana przez 4 dni.

Adres:
71 bis boulevard Voltaire
75011 Paryż

Dojazd:
metro 9 stacja Saint-Ambroise

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

muzeum Eugène Delacroixvillage suisse w paryżu