Église Saint-Bernard de la Chapelle w Paryżu

Dzisiaj przedstawiamy Wam historię i walory architektonicznego kolejnego wspaniałego kościoła w Paryżu. Tym razem wybieramy się do 18. dzielnicy i odkrywamy wspaniały église Saint-Bernard de la Chapelle.

Historia przybytku sakralnego

Budowę kościoła na terenie La Chapelle zaczęto w 1858 roku, zanim ten teren został przyłączony do Paryża w 1860 roku. Prace budowlane zakończono w 1861 roku, w tym samym roku konsekrowano kościół. Nad wyglądem église Saint-Bernard de la Chapelle czuwał architekt Auguste-Joseph Magne. W historii kościoła znaczących było kilka wydarzeń. W czasach Komuny Paryskiej kościół był miejscem spotkań klubu rewolucji pod przywództwem Louise’a Michela. 28 czerwca 1996 roku église Saint-Bernard de la Chapelle w Paryżu zaczął być okupowany przez 300 imigrantów, głównie z Senegalu i Malawi, o nieuregulowanej sytuacji prawnej. Obecnie parafia ta jest jedną z dwóch w Paryżu (obok Saint-Pierre de Chaillot) za którą odpowiedzialni są Skalabrynianie – członkowie męskiego zakonu rzymskokatolickiego założonego w XIX wieku we Włoszech, których misją jest pomoc imigrantom. Miejsce wpisano na listę zabytków w 2012 roku.

Église Saint-Bernard de la Chapelle w Paryżu

Église Saint-Bernard de la Chapelle w Paryżu, źródło: BastienM/Wikimedia Commons

Église Saint-Bernard de la Chapelle w Paryżu: architektura

Imponujący kościół znajduje się w 18. dzielnicy Paryża niedaleko dworca Gare du Nord i bazyliki Sacré-Coeur. Église Saint-Bernard de la Chapelle utrzymany jest w stylu neogotyckim. Początkowo miał on płaską fasadę, jednak podczas dołączania gminy do Paryża miasto ufundowało werandę, przez którą dzisiaj wchodzi się do kościoła. Église Saint-Bernard de la Chapelle w Paryżu ma wiele przepięknych elementów ozdobnych, jednak uwagę od razu przykuwa 60-metrowa iglica. Wnętrze kościoła zdobią obrazy, rzeźby oraz kolorowe witraże. W kościele znajdują się słynne organy Cavaillé’a-Colla datowane na rok 1863.

Adres:

11 Rue Affre, 75018 Paryż

Dojazd:

Do muzeum można dojść w ciągu 6-8 minut z poniższych stacji metra:
metro 2 stacja La Chapelle
metro 2 lub 4 stacja Barbès – Rochechouart
metro 4 stacja Château Rouge

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

Muzeum Wachlarzy w Paryżu (Musée de l’Éventail)Musée de Montmartre paryż