Musée de Montmartre: sztuka w sercu artystycznej dzielnicy

Montmartre od razu kojarzy się z życiem artystycznym Paryża. Mieszkało i tworzyło tu wielu znanych na całym świecie artystów. Historyczna dzielnica miasta do dzisiaj przyciąga swoją wyjątkową aurą. Na jej terenie znajduje się świetne muzeum sztuki Musée de Montmartre – warto je odwiedzić.

Musée de Montmartre

Muzeum sztuki na Montmartre powstało w 1960 roku. Mieści się w 6 budynkach na rue Cortot, w samym sercu historycznej dzielnicy miasta niedaleko bazyliki Sacré Coeur, Place du Tertre i La Maison Rose. Budynek nie jest przypadkowy – od 1896 roku Auguste Renoir wynajmował tam dwa pokoje, które służyły mu jako pracownia. Mieszkali tam także tacy artyści jak Suzanne Valadon, André Utter, Maurice Utrillo, Émile Bernard, Démétrios Galanis, Francisque Poulbot, Léon Bloy czy Pierre Reverdy. Na terenie muzeum znajduje się kawiarnia Café Renoir oraz ogrody nazywane ogrodami Renoire’a (malował je na swoich obrazach). Teren zielony zdobią liczne drzewka owocowe, krzewy oraz kwiaty. Z ogrodów Renoire’a możemy podziwiać winnicę Montmartre.

Musée de Montmartre paryż

Musée de Montmartre w Paryżu, źródło: Son of Groucho/Wikimedia Commons

Zbiory

Ekspozycje w Musée de Montmartre opowiadają o życiu dzielnicy na przełomie XIX i XX wieku. Zamieszkana przez artystów, pełna małych knajpek i kabaretów dzielnica była wtedy i jest nadal uznawana za najbardziej klimatyczne miejsce w Paryżu. Musée de Montmartre oferuje zarówno wystawy stałe jak i czasowe. W muzeum na stałej wystawie możemy podziwiać rysunki, szkice, obrazy, rzeźby, plakaty, ilustracje oraz fotografie autorstwa lub przedstawiające takich artystów jak Amadeo Modigliani, Frantisek Kupka, Théophile-Alexandre Steinlen, Henri de Toulouse-Lautrec, Maurice Utrillo, Pierre Dumont czy Charles Genty. Przedstawiane zbiory należą do Association du Vieux Montmartre (pol. Stowarzyszenia Starego Montmartre), którego misją jest zachowanie artystycznego, historycznego oraz etnologicznego dziedzictwa Montmartre.

Godziny otwarcia:

-codziennie 10:00-19:00 kwiecień-wrzesień (w lipcu i sierpniu nocne zwiedzanie w czwartki do godziny 22)
-codziennie 10:00-18:00 październik-marzec
-1 stycznia i 25 grudnia muzeum czynne w godzinach 11:30-18:00
-ostatnie wejście o 18:15

Ceny biletów:

-bilet normalny 12 euro
-bilet ulgowy studenci w wieku 18-25 9 euro
-bilet ulgowy osoby niepełnosprawne 8,5 euro
-bilet ulgowy dzieci w wieku 10-17 lat 6 euro
-dzieci poniżej 10 roku życia za darmo

Adres:

12 rue Cortot, 75018 Paryż

Dojazd:

metro 12 stacja Lamarck-Caulaincourt
metro 12 stacja Abbesses

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

Église Saint-Bernard de la Chapelle w ParyżuMusée d'Ennery w paryżu