Église Saint-Vincent-de-Paul – neorenesansowy kościół w Paryżu

Dzisiaj opisujemy kolejny ciekawy kościół w Paryżu, tym razem wybrałyśmy świątynię w 10. dzielnicy. Poznajcie église Saint-Vincent-de-Paul i odkryjcie jego historię!

Historia przybytku sakralnego

Église Saint-Vincent-de-Paul (kościół św. Wincenta a Pauolo) znajduje się w 10. dzielnicy Paryża, nieopodal Gare du Nord. Kościół zbudowano w XIX wieku, kamień węgielny pod jego budowę położono w 1824 roku. Wcześniej w tym miejscu stał klasztor św. Łazarza, gdzie służył święty Wincent – został on zburzony w czasie Rewolucji Francuskiej. Budowa kościoła trwała wiele lat – w 1830 roku prace zakłóciła rewolucja lipcowa, a potem brakowało pieniędzy na budowę, kościół wykończono w końcu w 1844 roku. Autorem projektu kościoła był Jean-Baptiste Lepère, prace nadzorował później jego zięć Jacques Hittorff. Od 1852 roku w kościele Saint-Vincent-de-Paul znajdują się organy Aristide’a Cavallé’a-Colla z 2669 piszczałkami. Warto wspomnieć, że w czasach Komuny Paryskiej kościół Saint-Vincent-de-Paul został trafiony pociskami artyleryjskimi i uszkodzony, zdemontowano wtedy także schody. Po walkach do kościoła dobudowano jednak Kaplicę Maryi Dziewicy.

Église Saint-Vincent-de-Paul

Église Saint-Vincent-de-Paul w Paryżu, źródło: Benchaum/Wikimedia Commons

Église Saint-Vincent-de-Paul: wygląd

O walorach architektonicznych église Saint-Vincent-de-Paul można mówić (i pisać) naprawdę długo. Kościół został wzniesiony na planie bazylikowym. Przód budynku zdobi przepiękny portyk z sześcioma kolumnami jońskimi i tympanonem z płaskorzeźbą „Apoteoza św. Wincentego a Paulo” autorstwa Charles’a-François Lebœuf-Nanteuila. Podziwiając kościół (czy to z daleka czy z bliska) od razu zwraca się uwagę na dwie wieże. Wieze zostały wzniesione na planie kwadratu, są ozdobione prostokątnymi oknami, zegarami, pilastrami oraz figurami świętych. Warto także podkreślić, że kościół Saint-Vincent-de-Paul jest otoczony malowniczym ogrodem. Wnętrze kościoła zdobią malowidła Hipolita Flandrina. Główny ołtarz wykonał François Rude.

Adres:

Square Cavaillé-Coll, 75010 Paryż

Dojazd:

metro 7 stacja Poissonnière

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

balon generali w paryżuMuzeum Imigracji w paryżu Cité nationale de l'histoire de l'immigration