Fête des vendanges de Montmartre – święto winobrania w Paryżu

Jesień w Paryżu obfituje w ciekawe wydarzenia. Od dzisiaj na terenie jednej z historycznych dzielnic miasta rozpoczyna się wielkie święto winobrania – Fête des vendanges de Montmartre. Odkryjcie z nami historię tej imprezy oraz jej tegoroczny przebieg. 

Święto winobrania w Paryżu: historia

Pierwsze Fête des vendanges de Montmartre odbyło się w 1934 roku. Warto jednak wspomnieć, że na terenach należących dzisiaj do dzielnicy sadzono winorośle i wyrabiano wino już w XII wieku. Kiedyś wzgórze w 75 pokryte było w 75% przez winnice, do dnia dzisiejszego przetrwała niestety tylko jedna z nich (zamknięta w 1927 i ponownie otwarta w 1934 roku).

Z jednej strony uroczyste winobranie jest złożeniem hołdu dla tradycji winiarskich, z drugiej to doskonały moment dla spróbowanie nowego rocznika wina. Fête des vendanges de Montmartre jest również doskonałą okazją do przyciągnięcia jeszcze większej ilości turystów oraz zainteresowania mieszkańców miasta 18. dzielnicą Paryża. Na terenie całej „osiemnastki” organizowane są różnorodne aktywności nie tylko związane z winem. Można wybierać spośród wielu imprez kulturalnych oraz atrakcji dla dzieci. Święto winobrania w Paryżu skupia co roku niemal 400 000 osób – to trzecia z najpopularniejszych aktywności zaplanowanych przez miasto po Paris Plages i Nuit Blanche. Od 2014 roku temat imprezy brzmi: Le 18e fête … (Osiemnasta [dzielnica] świętuje). 

fete des vendanges de montmartre
Fête des vendanges de Montmartre,
źródło: http://www.parisetudiant.com/etudiant/sortie/la-fete-des-vendanges-de-montmartre-2/flyer.html

Fête des vendanges de Montmartre 2019

W tym roku hasło imprezy odbywającej się w dniach 09.10.-13.10.2019 brzmi Le 18e fête les couleurs. 18. dzielnica Paryża będzie tętnić życiem – przez te cztery dni będzie tu naprawdę wiele ciekawych wydarzeń. Jakich? Przede wszystkim święto winobrania w Paryżu jest wyjątkową okazją, aby zwiedzić paryską winnicę na Montmartre. Fête des vendanges de Montmartre 2019 to także wiele wydarzeń kulinarnych i doznań smakowych. Na stoiskach Parcours du Goût swoje wyroby (nie tylko wina) zaprezentuje ponad 100 wystawców. Organizowane będą także spacery z przewodnikami po zakątkach urokliwego Montmartre czy sąsiedzki piknik. Warte zobaczenia są przede wszystkim spektakle i występy na żywo. Wśród atrakcji wymienić można projekcję filmu, otwarcia nowych wystaw czy inauguracje dzieł sztuki ulicznej. Podczas święta atrakcjami będą liczne koncerty, zabawy dla dzieci i miejska potańcówka. 

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

Legia Honorowa