French Open na kortach Rolanda Garrosa

Jednym z najważniejszych sportowych wydarzeń w Paryżu jest tenisowy turniej French Open rozgrywany na kortach Rolanda Garrosa. Dzisiaj opowiadamy Wam nieco o historii tej imprezy oraz jej przebiegu.

Historia tenisa we Francji

Pierwsze mistrzostwa Francji w tenisie zostały rozegrane w roku 1891 i miały lokalny charakter. Sześć lat później, w 1897 roku do gry dopuszczono kobiety. W 1912 roku zaczęto grać podczas zawodów na kortach z mączką ceglaną zamiast na trawiastej powierzchni. Od 1925 w turnieju udział brać mogą także osoby spoza Francji. W 1928 roku na Puchar Davisa zbudowano w Paryżu nowe korty tenisowe – Stade Roland Garros. W 1928 mistrzostwa przyjęły nazwę Tournoi de Roland Garros (Turniej Rolanda Garrosa). W 1968 roku mistrzostwa Francji stały się pierwszym wielkoszlemowym turniejem „open”, czyli umożliwiającym grę nie tylko profesjonalistom, ale także amatorom.

Korty Rolanda Garrosa

Stade Roland Garros (stadion, a właściwie korty Rolanda Garrosa) mieści się w 16. dzielnicy Paryża i stanowi jeden z najwspanialszych kompleksów sportowych w stolicy Francji. Korty Rolanda Garrosa swoją nazwą nie upamiętniają, jak mogłoby się wydawać wielu ludziom, tenisisty, a bohatera wojennego, pilota podczas I wojny światowej. Obecnie Stade Roland Garros jest jednym z największych kompleksów tenisowych na świecie, na jego terenie znajduje się 20 kortów tenisowych z widowniami mieszczącymi nawet kilka tysięcy osób. Na największym korcie Court Philippe Chatrier na widowni znajduje się 14840 miejsc. Na kortach znajduje się powierzchnia ceglana.

French Open

Turniej French Open nazywany także turniejem Rolanda Garrosa od miejsca, gdzie rozgrywane są mecze – Stade Roland Garros w Paryżu. Turniej ten jest drugim (po Australian Open) turniejem tenisowym zaliczanym do Wielkiego Szlema. Międzynarodowe mistrzostwa Francji w tenisie co roku przyciągają tysiące fanów tej dyscypliny sportu do Paryża oraz miliony przed telewizory. Najwięcej zwycięstw we French Open wśród mężczyzn odniósł Hiszpan Rafael Nadal (11 razy), a wśród kobiet Amerykanka Chris Evert (7 razy). French Open odbywa się co roku na przełomie maja i czerwca, trwa 2 tygodnie.

Tenniseum

Na terenie kompleksu sportowego mieści się Muzeum Francuskiej Federacji Tenisa – Tenniseum. Muzeum zostało zaprojektowane przez Brunona Moinarda i otwarte w maju 2003 roku. W muzeum organizowane są wystawy stałe i czasowe poświęcone tenisowi, ze szczególnym uwzględnieniem mistrzostw Francji. Wśród eksponatów znajdują się rakiety tenisowe, stroje sportowe, trofea i nagrody oraz liczne fotografie. Tenniseum ma także centrum multimedialne (dysponujące wieloma filmami i nagraniami video), oraz biblioteka mediów, w której znajdują się książki, czasopisma, plakaty poświęcone tematyce tenisowej, a także bazy danych i statystyk meczów.

Adres:

2 Avenue Gordon Bennett,
75016 Paryż

Dojazd:

metro 10 stacja Porte d’Auteil
metro 10 stacja Boulogne Jean Jaurès

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

top 5 kawiarni w paryżu, kawa w paryżuLasek Buloński