Kościół św. Augustyna w Paryżu

Dawno nie pisałyśmy o paryskich kościołach, dlatego dzisiaj prezentujemy Wam jedną z ciekawszych świątyń: kościół św. Augustyna w Paryżu. Odkryjcie historię tego miejsca.

Historia miejsca

Kościół św. Augustyna w Paryżu (église Saint-Augustin de Paris) mieści się w 8. dzielnicy miasta. Miejsce powstało w latach 1860-1871 jako część planu wielkiej przebudowy Haussmanna i doskonale odzwierciedla ówczesną estetykę, czyli eklektyzm, mieszankę stylów. Monumentalny kościół został zaprojektowany przez Wiktora Baltarda (twórcę Hal) i reprezentuje eklektyzm. Pięknie prezentujący się kościół ma jednak swoje wady. Jako minusy budowli wymienia się przede wszystkim lokalizację kościoła św. Augustyna w Paryżu – między ulicami Boulevard Malesherbes i Boulevard Haussmann. Ruchliwe drogi sprawiają, że w kościele zawsze jest głośno, hałas ruchu ulicznego słychać nawet w czasie mszy.

kościół św. augustyna w paryżu

Kościół św. Augustyna w Paryżu (église Saint-Augustin de Paris), źródło: Mbzt/Wikimedia Commons

Kościół św. Augustyna w Paryżu: walory architektoniczne

Ogromny kościół św. Augustyna w Paryżu warto zwiedzić i obejrzeć nie tylko w środku, ale także z zewnątrz. To naprawdę imponująca budowla idealnie ukazująca styl i estetykę budynków w okresie reform Hausssmanna. Warto podkreślić, że kościół św. Augustyna w Paryżu łączy w sobie kilka stylów architektonicznych. Kopuła, oświetlenie, rozmieszczenie wnętrza jest odwołaniem do sztuki bizantyjskiej, rozeta ma w sobie cechy gotyckie, a rzeźby pasują do estetyki średniowiecznych dzieł. Okna kościoła są kombinacją stylu neogotyckiego (maswerki) i romańskiego (półkoliste łuki).

Podstawą konstrukcji budynku jest żelazo i inne metale. Kościół ma 94 metry długości oraz 80 metrów wysokości. Budowla zwieńczona jest ogromną kopułą. Wejście jednonawowej świątyni wiedzie przez trzy arkadowe łuki. Fasada budynku ozdobiona jest rozetą oraz rzędem rzeźb. Kościół św. Augustyna w Paryżu zdobią płaskie filary z korynckim wykończeniem i tympanon. Bogate wnętrze świątyni przepełnione jest witrażami z wizerunkami pierwszych świętych kościoła. Układ wnętrza, oświetlenia i prezbiterium naśladuje wygląd świątyń w obrządku wschodnim. Na uwagę zasługują także jedne z pierwszych elektrycznych organów. W latach 2016-2018 kościół św. Augustyna w Paryżu został odrestaurowany.

Kościół św. Augustyna w Paryżu
Adres:

8 Avenue César Caire, 75008 Paryż

Dojazd:

metro 9 stacja Saint-Augustin

Recommended Posts

Start typing and press Enter to search

Obchody 14 lipca w Paryżu, francjabalon generali w paryżu